علائم کوچک هشدار دهنده سرطان

سرطان به دسته ای از بیماری هایی گفته می شود که عامل  رشد غیرطبیعی سلولهای بدن هستند و سلولهای بدن بطور غیرقابل کنترلی تکثیر و در بقیه قسمتهای بدن پخش میشوند. دراین مقاله ما می خوایم با ۱۱ نشانه ای که ممکن است سرطان داشته باشیم آشنا می شویم . با آرزوی سلامتی تمام مردم جهان با پرشین خاتون همراه باشید .

۱۱ نشانه ظریف که ممکن است سرطان داشته باشید

توضیح عکس: احساس سیری پس از چند گاز از یک خوراکی می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد.

به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS)، سرطان ممکن است در هر کجا در بدن ایجاد شود و تقریبا موجب بروز هر گونه نشانه ای شود. گاهی اوقات این علائم غیر قابل چشم پوشی است. اما گاهی اوقات مبهم هستند و به راحتی میتوان از آنها صرف نظر کرد و حتی اصلا به آنها توجهی نکرد.

اما توجه به علائم سرطان حائز اهمیت است، زیرا درمان ها زمانی که بیماری در مراحل اولیه است، بهترین اثربخشی را خواهند داشت. بنابراین INSIDER از دو پزشک – یوهانان بنتا، انکولوژی پزشکی در مراکز درمان سرطان آمریکا، و مارلین میرز، متخصص انکولوژی پستان در مرکز لانگون نیویورک- درباره علائم سرطان که ممکن است به آنها توجهی نشود، پرس و جو کرد.

هر دو پزشک تاکید می کنند که حتی اگر متوجه نشانه ای احتمالی از سرطان شدید، نباید ناامید باشید. بسیاری از علائم که گاهی اوقات نشان دهنده سرطان هستند، اغلب کاملا خوش خیم هستند.

میرز گفت: “اگر علائم در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کنند یا تهدید کننده زندگی باشند، نکته کلیدی این است که مدتی مراقب خود باشید و ببینید که آیا علائم شما از بین می روند یا نه، چرا که در اکثر افراد علائم از بین می روند.” قاعده این پزشک بدین صورت است: اگر علائم جدید بعد از حدود دو هفته برطرف نشوند، زمان مناسب برای مراجعه با پزشک است.

این فهرست به هیچ وجه دقیق نیست – علائم می توانند به شدت بر اساس نوع سرطان، اندازه، و محل بروز آن در بدن متفاوت باشند، اما برای شروع خوب است. در ادامه این مقاله ۱۱ مورد از علائم احتمالی ارائه خواهند شد.

۱ – خستگی

به خستگی مداوم که به آسانی نمی توانید دلیل آن را توضیح دهید، توجه داشته باشید. ویلیام برایل / فلیکر

هم بنتا و هم میرز خستگی را به عنوان علامت سرطان فهرست میکنند البته خستگی که با استراحت برطرف نشود.

بنتا گفت: “هنگام خستگی، توصیه من اندکی تحلیل است.” ممکن است توضیحی ساده وجود داشته باشد – شاید شما خواب ضعیف داشته باشید یا اخیرا داروی جدیدی را شروع کرده باشید.

بنتا گفت: “اما اگر چنین مواردی وجود نداشتند و این علامت جدیدی برای شما به شمار میرود، پس باید نگران شد.”

۲- برآمدگی های پوستی

سرطان پوست همیشه زشت به نظر نمی رسد.

میرز گفت: ” چیزی که اغلب نادیده گرفته می شود، سرطان پوست و ضایعات پوستی است. سرطان های پوستی لزوما زشت و ترسناک به نظر نمی رسند و گاهی اوقات می توانند مانند توده های اندکی صورتی رنگ ظاهر شوند. ملانوما، که مرگبار ترین نوع سرطان پوست است، لزوما رنگی نیست و می تواند در مکان های متفاوتی در بدن، از جمله زیر ناخن های دست و ناخن های پا ایجاد شود.”

بنتا افزود: “برای سرطان پوست ما باید پوست خود را بشناسیم و ببینیم که آیا تغییری ایجاد میشود یا خیر.

دکتر آلیسون آرتور متخصص پوست به تازگی برای INSIDER توضیح داد که زخمی که بهبود نیابد یکی دیگر از علائم بالقوه سرطان پوست است.

او میگوید: “داستان معمولی که بیمارانم به من می گویند این است: من این زخم را دارم، فکر کردم جوش است، خونریزی کرد، و بعد از آن تصور میکردم به خودی خود از بین می رود، اما دوباره خونریزی کرد. “

۳- کاهش وزن بدون توضیح

مراقب افت وزن باشید.

بنتا گفت که کاهش وزن غیر قابل توضیح می تواند نشانه سرطان باشد. اگر بدون تلاش برای کاهش وزن، ۵ کیلو یا بیشتر وزن کم کردید، ارزش آنرا دارد که با پزشک خود مسئله را در میان بگذارید.

ACS  می گوید کاهش وزن غیر قابل توضیح اغلب در سرطان های پانکراس، معده، مری و سرطان ریه اتفاق می افتد.

۴- بثورات روی پستان

روی سینه های خود به منظور تغییرات پوستی و همچنین وجود توده و برآمدگی نظارت داشته باشید.

طبق ACS، توده ها شایع ترین نشانه سرطان پستان هستند. اما تنها علامت این نوع سرطان نیستند.

تغییرات پوستی در سینه هایتان – از جمله بثورات، تحریک، گودی، و نوک پستان های ضخیم، قرمز یا پوسته پوسته – نیز ممکن است نشان دهنده سرطان باشند.

بنتا گفت: “سینه محل معمول برای وجود بثورات نیست. بنابراین باید وجود بثورات بررسی شود.”

۵- احساس سیری خیلی سریع

آیا تنها پس از چند گاز از غذا احساس سیری میکنید؟ اگر این احساس ادامه یابد، ممکن است ارزش مراجعه به پزشک را داشته باشد.

تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه می تواند دشوار باشد. بنتا گفت: یکی از علائم احتمالی ممکن است احساس سیری سریع باشد. این زمانی است که شما بعد از خوردن مقدار کمی از مواد غذایی احساس سیری می کنید.

انجمن ملی سرطان تخمدان امریکا فهرست کاملی از علائم و نشانه های احتمالی که زنان باید در مورد آنها آگاهی داشته باشند، دارد.

۶- نفخ

نفخ یا معده متورم ممکن است مشکل ساز باشد.

بنتا گفت، افرادی که مبتلا به سرطان تخمدان می شوند، ممکن است دچار نفخ یا تورم معده نیز شوند. “اگر خانمی درد لگن یا شکم، افزایش اندازه شکم، نفخ، دشواری در خوردن و یا احساس سیری سریع را گزارش دهد – و اگر علائم در سال گذشته جدید به شمار میروند و بیش از ۱۲ بار در ماه رخ میدهند- زنگ خطر به شمار میروند.”

۷-  اشتهای ضعیف

کاهش اشتها ممکن است گاهی نگران کننده باشد.

میرز می گوید اشتها ضعیف گاهی اوقات می تواند علامت سرطان باشد. طبق گفته موسسه ملی بهداشت ایالات متحده، این مسئله ممکن است نشان دهنده سرطان کولون، سرطان تخمدان، سرطان معده و یا سرطان پانکراس باشد.

۸-  تب

تب  شایع نیست، اما ممکن است نشانه اولیه برخی سرطانهای خون باشد.

بنتا گفت که تب گاهی اوقات نشانه سرطان است. به گفته ACS، اغلب تب نشانه این است که سرطان از جایی که آغاز شده است، به قسمت های مختلف بدن گسترش یافته است، اما می تواند نشانه اولیه ابتلا به سرطان خون، لوسمی یا لنفوم باشد.

۹- درد

درد های مشکوک و طولانی مدت می توانند نشان دهنده مشکل باشند.

بنتا گفت: “هر دردی که با فعالیت شما مرتبط نیست، زنگ خطر به شمار میرود. اگر امروز به ورزشگاه میروید و تمرینات کشش عضله انجام میدهید، دلیلی برای درد وجود دارد، اما اگر درد پا دارید، به یاد نمی آورید که دچار آسیب پا شده اید، درد شما از بین نمی رود، و سه روز بعد مجبور باشید هنوز داروی مسکن درد مصرف کنید، جای نگرانی است و مشکلی وجود دارد. “

 

۱۰- کم خونی

تعداد پایین گلبول های قرمز می تواند نشان دهنده سرطان کولورکتال باشد.

افراد مبتلا به کم خونی، سلول های خونی سالم و طبیعی کافی ندارند. کم خونی فقر آهن که به گفته کلینیک مایو، شایعترین نوع کم خونی است، ممکن است به علت خونریزی رخ دهد.

بنتا گفت: برخی از موارد کم خونی فقر آهن به راحتی قابل توضیح هستند – برای مثال می تواند برای زنان با دوره های قاعدگی سنگین رخ دهد. اما کم خونی فقر آهن بدون توضیح ممکن است “زنگ خطری” برای سرطان در روده بزرگ یا راست روده باشد.

ACS توضیح می دهد که برخی از سرطان های کولورکتال، می توانند خونریزی در روده ایجاد کنند. با گذشت زمان، از دست دادن خون ممکن است به کم خونی منجر شود و خون در مدفوع همیشه قابل مشاهده و قابل توجه نخواهد بود. در واقع، ACS می گوید: آزمایش خونی که میزان گلبول های قرمز پایین را نشان می دهد گاهی اولین نشانه سرطان کولورکتال است.

۱۱- تغییرات هنگام دفع ادرار و مدفوع

به تغییرات در مورد عادات ادراری و روده ای خود دقت کنید.

تغییرات در حرکات روده یا تغییرات در ادرار می تواند نشانه هایی از چندین سرطان مختلف باشد.

وجود خون در مدفوع می تواند نشان دهنده سرطان معده یا سرطان های کولورکتال باشد. ACS توضیح می دهد که تغییرات دیگر در حرکات روده، مانند اسهال یا یبوست که بیش از چند روز طول می کشد، نیز می توانند نشانه های سرطان کولورکتال باشند.

بنتا گفت که در مردان، خون در ادرار، تکرر ادرار در شب، نیاز فوری و ناگهانی به تخلیه ادرار، یا جریان ضعیف ادرار می تواند سرطان پروستات را نشان دهد.

به گفته ACS، در زنان، فراوانی ادرار و نیاز فوری به تخلیه ادرار می تواند نشانه های سرطان تخمدان باشد.

ACS می گوید، در همه افراد، برخی تغییرات ادرار نیز ممکن است نشانه هایی از سرطان های کلیه و مثانه باشند. بنابراین این تغییرات هشدار محسوب میشوند و زمانی که تغییری طولانی مدت در عادات عادی خود در دفع ادرار و مدفوع داشتید لازم است به آنها توجه کنید.

 به خاطر داشته باشید که نباید واهمه داشته باشید و ترس به دل خود راه دهید.

هیچ یک از این علائم ذکر شده، نشانه های قطعی سرطان نیستند.

هیچ یک از علائم به طور قطع نشان دهنده سرطان نیستند، و هر علامتی، انجام آزمایش را تأیید نمی کند. هم میرز و هم بنتا تأکید کردند که آزمایش غیر ضروری می تواند در واقع مضر باشد.

بنتا گفت:” هزینه های مالی و هزینه های روحی می تواند بسیار زیاد باشد. با هر بیماری که تا به حال آزمایش بیوپسی انجام داده است در مورد آنچه از لحاظ روان شناختی در حین انتظار برای جواب آزمایش و هنگام انجام آزمایش، احساس کرده است، صحبت کنید.”

برخی از روش های تست و غربالگری نیز خطرات و یا عوارضی به همراه دارند. برای مثال، سی تی اسکن بدن شما را در معرض اشعه قرار میدهد. پزشک می داند چه زمانی اسکن، بیوپسی یا آزمایشات دیگر واقعا مفیدتر از اثرات مضر آنها است.

میرز می گوید:” من فکر می کنم، به طور کلی، ما نمی خواهیم مردم به وحشت بیفتند. اندکی زمان بدهید تا ببینید آیا علائم شما از بین می روند یا خیر. اگر از بین نرفتند، سپس مسئله بررسی خواهد شد.”

حتما بخوانید :

برای مقابله با التهاب و سرطان این سوپ را مصرف کنید

سرطان سینه از دیدگاه  دکتر اسمیت، تصورات و واقعیات

عفونت های مقاربتی قابل انتقال (STI)

دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید .

ارسال شده در 1 مهر 1397 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت عمومی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است