چگونه برنامه‌ریزی مالی شخصی و بودجه بندی مالی خانواده را بهبود بخشم؟

بودجه بندی و برنامه ریزی مالی کار ساده ای نیست، اما بسیار رضایت بخش است. اینکه مقدار پول خود را در هر ماه بدانید به شما نوعی حس کنترل می‌دهد و شما را در برنامه ریزی برای آینده کمک می‌کند. مهم نیست که رویای مالی شما چیست، بودجه بندی اولین گام برای رسیدن به آن است. بودجه بندی به شما اجازه می‌دهد تا برای پول خود، یک طرح جامع که تا حد امکان در بردارنده ی اهداف و اولویت های شماست، داشته باشید.

بودجه بندی به شما اجازه می‌دهد از پول خود لذت ببرید بدون آنکه نگرانی داشته باشید.

اما این بدان معنا نیست، که خودتان را از چیزهایی که دوست دارید باید محروم کنید. اگر می‌خواهید هفته ای یک بار بیرون شام بخورید یا لباسی که دوست دارید بخرید، این خیلی خوب است! تا زمانی که بودجه شما پاسخگوی این چیزها باشد (به عنوان مثال، این مخارج در پرداخت اجاره اختلال ایجاد نکند.)، چرا که نه؟ بودجه بندی اجازه می‌دهد که بدون نگرانی درباره ی  آن از پول خود لذت ببرید، زیرا همه ی قسمتها را در برنامه شخصی خود قرار داده اید.

با این حال، داشتن برنامه همیشه آسان نیست، حتی زمانی که یک بودجه ای زیاد را برنامه ریزی کرده باشید. ممکن است به صرفه جویی در هزینه تعطیلات وسوسه شوید تا اگر بودجه ی مربوط به خرید لباس تمام شد از محل این صرفه جویی کفش مورد نظر خود را تهیه کنید. جمله “من می‌خواهم” بخشی از مغز است که می‌تواند بسیار متقاعد کننده باشد، اما در اینجا چند چیز کمک می‌کند تا بتوانید پایبند برنامه ریزی مالی شخصی خود باشید، حتی زمانی که احساس ضعف می‌کنید.

فهرست:

 • یک شریک مسئول انتخاب کنید.
 • یک روز را بدون صرف هزینه تعیین کنید.
 • واقع بین باشید.
 • آن را با چیزهای جالب همراه سازید.
 • استفاده از پاکت نامه

یک شریک مسئول انتخاب کنید.

وجود شریک مسئول واقعا کمک کننده است، می‌توانید کسی را در برنامه بودجه خود به همراه داشته باشید تا بتوانید برنامه‌ای یکسان را اجرا نمایید. این فرد ممکن است همسر یا یکی از اعضای خانواده ی شما باشند. همسر من یک خوشگذران حرفه ای است و من یک محافظه کار هستم. بنابراین، دیدگاه های مالی ما به هم نزدیک نیست.

در عوض، من ترجیح می‌دهم بودجه هفتگی را با یک دوست از طریق فیس بوک کنترل کنم. ما اهدافمان را ادغام می‌کنیم، قوانین را اجرا می‌کنیم، و اعتراف می‌کنیم که کجا هستیم. تشویق و حمایت او کمک می‌کند تا من در یک مسیر حرکت قرار بگیرم و متمرکز شوم.

تعیین یک روز در هفته بدون صرف هزینه

در این روز مقداری صرفه جویی کنید، این موضوع خیلی سریع به روزهای دیگر هم سرایت می‌کند. آیا جزء کسانی هستید که به صورت روزانه به نزدیکترین فروشگاه مواد غذایی برای تهیه موارد فراموش شده می‌روند، یا با هدف خرید یک چیز وارد می‌شوند و با خرید لیستی بلند بالا خارج می‌شوند؟ این اقدامات، همگی پتانسیل خراب کردن برنامه ریزی مالی را دارند.

با تعیین یک روز (و یا دو یا سه روز!) در هفته بدون صرف هزینه، هزاران خرید کوچک مرگ آسا را در برنامه حذف کنید. اگر دقیقا یکی از مواد لازم را ندارید، فی البداهه آن را جایگزین کنید. به عنوان مثال نیاز به حوله کاغذی دارید؟ اگر فقط یک روز از یک حوله معمولی استفاده کنید، آسیبی نخواهید دید.

واقع بین باشید.

 اگر قسمتی از بودجه را حذف کنید، می‌توانید بدهی های خود را پرداخت کنید یا برای تعطیلات آینده مصرف کنید، این موضوع بسیار خوب است. با این وجود، مهم است که مطمئن شوید که بودجه هنوز واقعی است. بودجه مواد غذایی خود را به طور کامل حذف نکنید به طوری که هر شب برنج و لوبیا بخورید یا کل بودجه سرگرمی را صرفه جویی کنید و همانند یک زاهد عزلت نشین شوید.

احساس محرومیت، شما را به سوی شورش بر علیه بودجه بندی هُل می‌دهد. هزینه ها را کاهش دهید اما آنچه را که خیلی دوست دارید، قطع نکنید.

 آن را با چیزهای جالب همراه کنید.

من عاشق برنامه ریزی مالی و بودجه بندی هستم و هر روز این کار را انجام می‌دهم، اما می‌دانم که در یک اقلیت بسیار عجیب قرار دارم و اکثر افراد از این کار لذت نمی برند. برای کسی که از بودجه بندی روزانه هیجان زده نمی‌شود و لذت نمی برد، سعی کنید آن را با چیزی سرگرم کننده همراه سازید. اگر قصد داشتن رژیم غذایی ندارید، می‌توانید زمانیکه روی بودجه کار می‌کنید، خودتان را به یک شکلات خوشمزه مهمان کنید.

اگر نمی‌خواهید با غذا، به خود پاداش دهید، هنگامی که طبق بودجه بندی هفتگی، همه ی وظایف خود را انجام دادید، خود را به پیاده روی یا رفتن به کتابفروشی مورد علاقه مهمان کنید. با ترکیب بودجه بندی با چیزی لذت بخش، دیگر خیلی نگران نیستید و بیشتر به برنامه ریزی مالی پایبند خواهید بود.

من، بدترین چیز را در بودجه بندی و برنامه ریزی مالی “قرض گرفتن” پول از یک بخش بودجه و استفاده از آن در جایی دیگر می‌دانم. وقتی که خارج از برنامه ریزی مالی عمل می‌کنم، کمی به من کمک می‌کند تا با توجه به نیاز ضروری برای خرید پنیر مورد نظرم، هزینه ها را کاهش دهم. با روشی که اکنون صرفه جویی می‌کنم، آن را بهبود می‌بخشم، تا بودجه خراب نشود.

یکی از چیزهایی که برای برطرف کردن این عادت بد در بودجه بندی، مفید بود، استفاده از یک سیستم پاکت است. پول نقد را به صورت هفتگی یا ماهانه برای مقادیر مشخصی از هزینه ها (مانند لباس، غذا و غیره) درون پاکت قرار دهید و زمانی که پول خرج شده است، دیگر خرج شده است. از اینجا و آنجا قرض نگیرید. از هفته یا ماه آینده هیچ پیشنهاد نقدی دریافت نکنید. اگر پول وجود نداشته باشد، نمی‌توانید بیش از حد خرج کنید!

بودجه بندی بهینه

در اینجا نموداری برای تخصیص بهینه هزینه های خانواده برای شما آورده شده است که نشان می دهد تقریبا چه مقدار از درآمد خود را روی چه اهدافی باید هزینه کنید.

همانطور که از نمودار پیداست بیشترین سهم مربوط به هزینه های اسکان است که می تواند اجاره منزل یا قسط وام های مسکن و غیره باشد.

بهتر است ۱۰ درصد درآمد خود را پس انداز کنید و ۱۵ درصد آن را به پرداخت بدهی ها اختصاص دهید که این شامل اقساط نیز می شود. این بدین معناست که در بهترین حالت اقساط باید تنها ۱۵ درصد درآمد شما را شامل شوند.

حمل و نقل نیز تقریبا ۱۵ درصد از هزینه های شما را در بر می گیرد که با مدیریت بهینه می توانید ان را تا حد چشمگیری کاهش دهید. و در نهایت ۲۵ درصد الباقی صرف خوراک، لباس و تفریح می شود.

یکی از راه های بسیار خوب استفاده از برنامه ها و اپلیکیشن های برنامه ریزی مالی است که این روزها به وفو یافت می شود. 

درک تفاوت بین بدهی خوب و بدهی بد


به نقل از اقتصاد آنلاین یک خانواده با هوش مالی بالا می‌داند که کارت و خرید اعتباری، ابزاری فوق‌العاده در انجام امور مالی است، در صورتی که به‌صورت صحیح از آن استفاده شود. همان‌طور که می‌دانید کارت اعتباری بسیار مناسب تر از پول نقد و چک است. تمامی کارشناسان هم در موارد مناسب، استفاده از کارت اعتباری را بسیار مفید می‌دانند. از طرف دیگر اگر یک سابقه اعتباری خوبی داشته باشید، می‌توانید خرید‌های بزرگ تر خود، مثل خرید خودرو، اثاثیه منزل و سایر موارد مشابه را نیز با کارت اعتباری انجام دهید. همان‌طور که می‌دانید داشتن وام مسکن برای خانواده‌های ایرانی چیز غریبی نیست و اکثر خانواده‌ها سال‌های زیادی از زندگیشان را به پرداخت اقساط وام‌های خود اختصاص می‌دهند. از نمونه‌های بدهی‌های خوب همین وام مسکن یا خرید سایر دارایی‌های مشابه است. بدهی به‌خاطر گرفتن وام دانشجویی نیز یکی دیگر از بدهی‌های خوب است، زیرا یک نوع سرمایه‌گذاری برای آینده است.
باید دقت کنید که تمامی این بدهی‌ها نباید از توان بازپرداخت ما بیشتر باشد و گرنه تبدیل به یک بدهی بد می‌شود. اگر در کوتاه‌مدت در پرداخت بدهی خود تاخیر داشته باشید، در بلندمدت به اعتبار خود لطمه زده‌اید. از طرف دیگر دریافت وام با بهره و سود خیلی بالا نمونه‌ای از بدهی‌های بد است که به اعتبار شما و البته برنامه‌ریزی اقتصادی خانواده لطمه سنگینی می‌زند. در جوامع غربی که سیستم‌های مالی و بانکی پیشرفته‌ای دارند، اعتبار افراد به‌صورت کاملا مشخص و شفاف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و این مساله تاثیر بسزایی بر وضعیت مالی خانواده‌ها می‌گذارد. بدهی بد، چیزی است که خانواده‌ها با هوش مالی بالا از آن دوری می‌کنند. بدهی‌های بد آن دسته از بدهی‌هایی هستند که بابت خرید کالاهای مصرفی از قبیل مبلمان، لوازم خانگی، تلویزیون و لباس به وجود می‌آیند. این موارد ارزش فروش مجدد بالایی ندارند، در حقیقت روزانه ارزش خود را بیشتر و بیشتر از دست می‌دهند. ایجاد بدهی برای خانواده به خاطر خرید این‌گونه موارد بسیار بر وضعیت مالی خانواده تاثیر می‌گذارد. یک خانواده با مدیریت صحیح پول از محل پس‌انداز خود، این‌گونه موارد را تهیه خواهد کرد.

معرفی ۲ نرم افزار برنامه ریزی مالی

امنیت بالای یک نرم افزار برنامه ریزی مالی از نظر من خیلی مهم است. که نرم افزار نیوُ به این موضوع بسیار اهمیت داده و علاوه بر داشتن امکانات فوق العاده بالا، از امنیت بسیار بالایی هم برخوردار است.

امکانات نرم افزار برنامه ریزی مالی نیوُ :

 • ثبت و مدیریت تراکنش های مالی به ساده ترین روش بر روی موبایل.
 • ثبت جزئیات متنوع (شخص، بانک، پروژه، عکس و توضیحات، یاد آور و …) برای تراکنش ها.
 • گزارش ها و نمودار های متنوع از درآمد ها، هزینه ها، پس انداز ها و بودجه ها ( محاسبات شاخص، گزارش انحراف از معیار ها…)
 • پردازش ابری، که امکان تجمیع اطلاعات و اشتراک آن بین دستگاه های مختلف شما را فراهم می آورد، همچنین برای مدیریت حساب کتاب منزل و خانه داری گزینه بسیار مناسبی است، شما و اعضای خانواده میتوانید هزینه ها و درآمد ها را با هم به اشتراک بگذارید.
 • بودجه بندی هزینه ها، مدیریت هزینه های برزگ با بودجه و بررسی آن بسیار ساده است.
 • مدیریت پس انداز ها، آیا می خواهید سال آینده ماشین تان را عوض کنید برای این کار نیاز به برنامه ریزی پس انداز دارید.
 • پروژه ها، اگر صاحب کسب و کار می باشید و یا منابع درآمدی دیگری می باشید، پروژه ها به شما کمک میکنند حساب کتاب این منابع را تفکیک کنید.
 • برنامه ریزی رخداد ها، آیا می خواهید بدانید هزینه های سفر اخیر تان را چه چیز هایی تشکیل میداد و یا برای مهمانی تولد همسرتان چه هزینه هایی کرده اید، با کمک رخداد ها شما می توانید این هزینه ها و حتی درآمد ها را تفکیک کنید، شاباش ها درآمد محسوب می شوند.
 • ارتباط با موبایل بانک تجارت، با استفاده از این امکان شما می توانید هر تراکنشی که در موبایل بانک اتفاق می افتد را به راحتی و بلافاصله به نیوُ انتقال دهید. این امکان باعث می گردد شما به راحتی اطلاعات تراکنش های موبایل بانک تان را دسته بندی، مدیریت و بررسی نمایید.
 • امکان انتقال وجه بین کیف های پول.
 • پشتیبان گیری خودکار از اطلاعات.
 • امنیت اطلاعات مالی، وجود قفل امنیتی برای ورود به برنامه اطلاعات شما همیشه از دسترس و استفاده دیگران محفوظ است.
از دست ندهید :   چگونه ظرفیت خود را برای ثروتمند شدن بالا ببریم؟

نرم افزار برنامه ریزی مالی هلو:

نرم افزار هلو امکان کنترل تمامی هزینه ها، درآمد ها و مشاهده گزارشات متنوع را برای کاربران آن فراهم نموده و تلفن همراه هوشمند شما را تبدیل به یک کیف پول الکترونیک می نماید. علاوه بر موارد فوق نرم افزار هلو در ورژن ۳ امکانات زیر را نیز عرضه می کند:

 •  امکان درج وام به عنوان دریافت کننده و پرداخت کننده
 • تعریف کلیه اقساط وام به صورت سیستمی
 • امکان مقرر نمودن یادآوری برای اقساط به صورت دوره ای
 • امکان گرفتن خروجی اکسل برای وام و اقساط
 • امکان گرفتن گزارش اقساط

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود خوشحال می شویم دیدگاه های شما را در مورد ان بشنویم.

ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 13 آبان 1398 توسط صمیمی با موضوع سبک زندگی , کار و زندگی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است