شاخص توده بدنی (BMI) چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

نسبت وزن و قد افراد عددی است که شاخص توده بدنی (BMI) نام دارد . این عدد به هیچ عنوان نشان دهنده میزان چربی بدن فرد نیست، اما نمایانگر چاقی بدن می‌تواند باشد و بدیهی است که چاقی یا داشتن چربی بیش از حد در بدن، سلامت شخص را تهدید می‌کند و اغلب بشکل فشار خون بالا و دیابت عوارض خود را نشان می‌دهد، لازم به ذکر است که داشتن چربی کمتر از حد معمول هم برای سلامتی مضر است.

  چگونه BMI اندازگیری می‌شود؟

با یک محاسبه ریاضی ساده مقدار  BMI به دست می‌آید، بدین صورت که حاصل ضرب وزن فرد به پوند در ۷۰۳ را بر مجذور قد فرد تقسیم می‌کنیم.شما می‌توانید BMI خود را با استفاده از این فرمول به دست آورید.

 

BMI =  وزن(کیلوگرم) تقسیم بر قد(متر) به توان دو

 

همچنین می‌توانید از طریق محاسبه گر آنلاین در این دو لینک BMI خود را محاسبه کنید:  کودکان و نوجوانان سن ۲-۱۹)) و بزرگسالان (۲۰+) اما بهترین راه برای اینکه دقیق ترین جواب را بگیرید این است که از متخصصان بهداشت و مربی بهداشت مدرسه خود کمک بگیرید چون در این حالت قد و وزن شما دقیق تر محاسبه می‌شود.

مقدار BMI من بیانگر چه چیزی است؟

اگر سن شما کمتر از ۲۰ سال است پس یک بار توسط متخصصان بهداشت و یا مربی بهداشت مدرسه BMI شما اندازه گیری می‌شود، آنها باید در نمودارهای خاصی این اعداد را به درصد های مشخص تبدیل کنند. درصدی که برای شما به دست می‌آید به شما نشان می‌دهد که BMI شما در مقایسه با سایر نوجوانان همجنس و همسن در چه وضعیتی است. این روش پایه و اساس تهیه نمودار رشد افراد می‌باشد. متخصص بهداشت مربوطه می‌تواند به شما بگوید که از نظر وزنی در کدام یک از این دسته‌ها قرار دارید یعنی اینکه درصد BMI شما به سمت چه دسته ای متمایل شده است؛ افراد دارای کمبود وزن، افراد متناسب، افراد دارای اضافه وزن یا چاق‌ها.

دسته بندی ها:

اگر BMI شما کمتر از ۱۸٫۵  باشد شما دارای کمبود وزن هستید

اگر BMI شما بین ۱۸٫۵ و ۲۴٫۹ باشد شما متناسب هستید.

اگر BMI شما بین ۲۵ و ۲۹٫۹ باشد شما دارای اضافه وزن هستید.

اگر BMI شما بالاتر از۳۰  باشد شما یک فرد چاق به حساب می‌آیید.

این را هم بدانید که درصد BMI چندان مهم نیست بلکه مهم این است که دریابیم آیا در دو سال اخیر تغییری داشته یا نه؟ اگر چه BMI در دوران رشد و بلوغ می‌تواند دستخوش تغییرات شود اما حالت ایده آل در نوجوانان این است که این درصد، در حد ثابتی بوده و در سال های نوجوانی تقریبا بی تغییر باشد. اگر درصد BMI شما خیلی بالا و پایین شده و تغییرات آن زیاد است، می‌بایست که با متخصص بهداشت خود در مورد دلایل این تغییرات صحبت کنید. درصد BMI برای افراد ۲۰ سال و بالای ۲۰ سال، مانند افراد بزرگسال سنجیده شده و این افراد در گروه بزرگسالان قرار می‌گیرند. از این جا به بعد چون رشد پایان یافته، پس در نمودار سلامت، بازه سلامت را بر اساس سن و جنسیت نمی سنجند و متغیرهایی به نام سن و جنسیت نقشی در قرار داشتن BMI در محدوده سلامتی ندارند.

کارت معاینه BMI چیست و چه کاربردی دارد؟

در ایالات متحده آمریکا، برخی مدارس وزن و قد دانش آموزان را در مدرسه مورد سنجش قرار می‌دهند، و نتایج حاصل از این سنجش را تحت عنوان کارت معاینه BMI برای والدین دانش آموزان می‌فرستند. در اینجا کارت هایی مورد بحث و بررسی بیشتر قرار می‌گیرند که بر اساس گزارش درج شده در آنها، دانش آموزانی در گروه های دارای کمبود وزن، اضافه وزن و چاق قرار گرفته اند. بدیهی است که دانش آموزان نوجوانی که در یکی از این دسته‌ها جای گرفته اند، در معرض احتمال خطر بیماری های مرتبط با وزن هم قرار گرفته اند.

 اگر BMI من بالا باشد چه کنم؟

با متخصص بهداشت خود در مورد آنچه که لازم است در مورد BMI خود بدانید و همچنین راه های سالم برای مدیریت وزن خود صحبت کنید. این نکته را هم از یاد نبرید که BMI فقط یک تخمین در مورد چربی بدن شماست. بیشتر نوجوانانی که معاینه  BMI، آنها را در دسته دارای اضافه وزن و چاق قرار داده است، دارای چربی زیادی در بدن هستند اما عده ای از آنها هم از این قاعده مستثنی هستند. اینها افراد عضلانی هستند مخصوصا ورزشکاران با تمرینات سخت قدرتی که افزایش حجم عضلات را به همراه دارد. وزن آنها به علت حجم عضلانی بیشتر ممکن است بالا باشد اما این اضافه وزن نمی تواند دلیل داشتن چربی بالا در بدن باشد.

 اگر BMI من پایین باشد چه کنم؟

با متخصص بهداشت خود در مورد آنچه که لازم است در مورد BMI خود بدانید، صحبت کنید. آنها به نمودار رشد شما نگاهی خواهند کرد تا ببینند که رشد شما هماهنگ با منحنی رشد بوده یا درصد رشدتان کاهش یافته است.قرار داشتن در دسته دارای کمبود وزن می‌تواند عوارض بغرنجی برای سلامتی داشته باشد مانند ضعف سیستم ایمنی، همچنین می‌تواند نشان دهنده این باشد که شما دارای کمبود مواد مغذی کلیدی در رژیم غذایی خود هستید.

اگر نتیجه معاینه BMI این شده که شما در یکی از دسته های کمبود وزن، اضافه وزن و چاق قرار قرار گرفته اید، می‌بایست با متخصص بهداشت خود صحبت کنید تا او بررسی کند که اگر خطر جدی سلامت شما را تهدید می‌کند، به شما در مدیریت وزنتان از طرق سالم کمک کند و همچنین اگر نیاز باشد به شما یک برنامه غذایی مناسب پیشنهاد کند تا تغذیه خود را طبق آن دنبال نمایید.

منبع : Center for Young Women’s Health

ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

حتما بخوانید:

تکنیک های کمتر گفته شده در کاهش وزن

راهنمایی آسان برای یک رژیم غذایی لذت بخش و سالم (قسمت اول)

راهنمایی آسان برای یک رژیم غذایی لذت بخش و سالم (قسمت دوم)

ارسال شده در 5 اردیبهشت 1398 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت عمومی , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است