۷ علامت لخته شدن خون که نباید نادیده بگیرید!

لخته خون می تواند در تمام شریانهای بدن ایجاد شود و آسیب های جدی و مرگباری را به وجود آورد. قبل از آسیب رساندن یک لخته کوچک به بدن علائم را بشناسید و فورا درمان کنید .در این مقاله با پرشین خاتون همراه باشید تا با این علائم آشنا شوید.

۷ علامت لخته شدن خون که نباید نادیده بگیرید

اگر شما قرص مصرف می کنید در معرض خطر بیشتری برای لخته شدن خون هستید. اگر مدت پرواز شما بیش از چهار ساعت است، در معرض خطر بیشتری برای لخته شدن خون هستید. اگر سیگار می کشید، در معرض خطر بیشتری برای لخته شدن خون هستید.

اما لختگی خون چیست و ما باید مراقب چه علایمی باشیم؟

اساساً لختگی خون وقتی رخ میدهد که خون غلیظ شود و توده های نیمه جامد تشکیل دهد. بیشتر اوقات لخته‌ها بی خطر هستند و از خون ریزی زیاد بدن جلوگیری می‌کنند ( مثلا وقتی که دست خود را می برید). با این حال ، وقتی در بعضی قسمت های بدن شما – مانند قلب و شش ها – لخته خون تشکیل شود می تواند باعث بروز مشکلاتی جدی شود.

زمانی که لخته خون در رگ تشکیل شود، “ترومبوز سیاهرگی عمقی” نامیده می‌شود. با توجه به داده‌های موسسات ملی سلامت، ترومبوز سیاهرگی عمقی معمولا در پا مشاهده می شود اما در اثر صدمۀ شدید بالا تنه در بازو نیز می تواند نمایان شود.

ترومبوز سیاهرگی عمقی اغلب خود به خود حل می شود اما اگر در بدن حرکت کند می‌تواند خطرناک باشد؛ برای مثال اگر به سمت شش ها حرکت کند ( بیماری “آمبولی ریه”) و یا به سمت قلب برود جایی که می تواند باعث سکته یا حمله قلبی شود.

اما مشکل اینجاست که لخته‌های خون همیشه به راحتی شناسایی نمی شوند؛ پاتریسیا واسالو ، پزشک و استاد یار قلب و عروق دانشگاه نورث وسترن، در این باره می گوید: لخته‌ها ممکن است باعث احساس ناراحتی اندکی در پا و یا بازو شوند.

این علائم رایج لختگی خون را به ذهن بسپارید؛ اگر فکر می کنید ممکن است یکی از این علایم را داشته باشید ، هرچه سریعتر به اورژانس مراجعه کنید.

 

ورم در بازو یا پا

ترومبوز سیاهرگی عمقی باعث می شود تا یک پا از پای دیگر باد دار تر به نظر برسد و این پف معمولا زیر زانوست. واسالو توضیح می دهد:« این ورم به خاطر آن است که وقتی لخته در یک رگ شکل می گیرد، خون نمی تواند به قلب برگردد و فشار خون باعث می شود که خون در بافت پا پخش شود.»

پای شما احتمالا به طور قابل توجهی بزرگتر خواهد بود، اما اگر مطمئن نیستید هر دو پای خود را اندازه بگیرید. با توجه به بیانات واسالو پای دارای لخته از نظر اندازه بزرگتر خواهد بود.

قرمزی و گرمای دست یا پا به هنگام لمس

واسالو می گوید: کاهش جریان خون از یک عضو به قلب باعث افزایش فشار در رگ می شود و خون را به بافت های دیگر هل می دهد که مسبب التهاب ، گرما و قرمزی می شود.

معمولا کل پا قرمز به نظر می رسد با اینکه ممکن است تغییر رنگ تکه تکه دیده شود، اما به خاطر داشته باشید که واسالو می‌گوید:«لخته می‌تواند بدون قرمزی و یا تورم نیز ایجاد شود.»

تپش قلب و سخت نفس کشیدن

تپش قلب رایج ترین – و گاهی اوقات تنها – علامت آمبولی ریه است (وقتی که لخته به سمت شش ها برود). واسالو می افزاید:«احساس شما مثل زمانی است که ورزش کرده اید در حالی که در واقع هیچ فعالیت ورزشی نداشته‌اید.»

برای غلبه بر لخته ای  که باعث مسدود شدن شش می شود ، قلب سریع تر می تپد تا اکسیژن بیشتری به بدن برساند. وی توضیح می دهد که وقتی دکتر شما ضربان قلب تان را چک می کند ، بیشتر از ۱۰۰ تپش در دقیقه خواهد بود در حالی که حالت نرمال بین ۶۰ تا ۱۰۰ تپش در دقیقه است.

 

درد در یکی از پاها یا دست‌ها

احساس فشاری آزاردهنده در پا که به سبب التهاب است نشانۀ رایج دیگری از لخته شدن خون است. واسالو می گوید: این فشار معمولا خیلی شدید نیست ولی دردناک است ، انگار که چیزی درست نیست؛ مخصوصا به هنگام راه رفتن.

اکثر اوقات با گذشت زمان درد بیشتر می شود (البته اگر لخته خود به خود حل نشود). او اضافه می کند:«احساس گرفتگی و درد اندک اولیه کم کم با بزرگتر شدن لخته به درد شدیدی تبدیل می‌شود.»

وحشت‌زدگی

به هنگام آمبولی ریه، احساس نگرانی شدید چندان غیر معمول نیست. علاوه بر سرگیجه، واسالو اضافه می کند :« معمولا احساس می‌کنید یک اتفاق ناگوار رخ خواهد داد مثلا خواهید مرد.»

می تواند خیلی شبیه به حمله پانیک یا همان وحشت‌زدگی باشد- چیزی که تشخیص اشتباه آن بین زنان زیر ۴۰ سال رایج است. حتما هر علامت دیگری که دارید برای دکتر خود شرح دهید.

درد شدید در قفسه سینه

واسالو می گوید: در بعضی موارد آمبولی ریه ، ممکن است دردی شدید و ناگهانی حس کنید که با نفس عمیق و سرفه تشدید می‌شود.

نکتۀ مهم: این درد با درد قفسه سینه هنگام حملۀ قلبی متفاوت است. درد سینه به هنگام حمله قلبی شدیدتر و همراه با فشار بیشتری است آنچنان که گویی یک فیل روی سینۀ شما نشسته باشد.

سرفۀ همراه با خون

لخته می تواند باعث تورم و ایجاد خون در شش‌ها شود، و باعث شود خون سرفه کنید. واسالو می گوید:« این حالت ممکن است به خاطر ذات الریه نیز رخ دهد اما معمولا به خاطر تورم آمبولی ریه ست.

حتما بخوانید:

شایع‌ترین نوع کم‌خونی در بین زنان

گیاهان و ادویه های رقیق کننده خون

دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 28 آبان 1397 توسط کیوان با موضوع سلامت

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است