آموزش قلاب بافی از پایه (درس ۱)

آموزش زنجیره و بافت پایه کوتاه در قلاب بافی

من و به خاطر لحن عامیانه ای که دارم ببخشید ولی احساس می کنم اینطوری بهتر میشه مطلب را منتقل کرد. همانطور که می دانید بیس قلاب بافی از زنجیره شروع میشه. زنجیره به اصطلاح chain گفته میشه و با نماد ch نشون داده میشه. همین طور که پیش میریم اصطلاحات قلاب بافی را هم با هم یاد می گیریم.

 گره اولیه یا زنجیره در قلاب بافی

همونطور که در عکس پایین کاملا مشخصه، باید ابتدا نخ رو مثل شکل روی هم قرار بدیم و قلاب رو از درون حلقه ایجاد شده رد کنیم و نخ آزاد رو با قلاب بگیریم و از حلقه خارج کنیم. اینطوری یک گره تشکیل میشه که باهاش میتونیم بافت رو شروع کنیم.

به صورتی که در شکل می بینید دانه اول را روی میل سر می اندازیم و شروع می کنیم به بافت زنجیره. برای زنجیر زدن همونطور که گره اول به دور قلاب هست نخ آزاد رو با قلاب از گره رد میکنیم. اگر از روی شکل درست متوجه نمیشید نگران نباشید در آخر مقاله براتون ویدئو هم گذاشتم که درست و حسابی متوجه بشید کار از چه قراره.

بافت زنجیره قلاب بافی

علامت زنجیر ساده در نقشه های قلاب بافی به شکل یک بیضی هست و هر بیضی نشون دهنده یک زنجیره است و نمادش در ژورنالهایی که بافت رج به رج را توضیح دادن ch هست.

آموزش مرحله به مرحله بافت پایه کوتاه در قلاب بافی

و بعد از زنجیر زدن بافت پایه کوتاه ساده ترین بافت در قلاب بافی هست که در انواع بافت ها مثل بافت کیف، عروسک بافی و غیره از بافت پایه کوتاه یا اصطلاحا single crochet استفاده می کنیم. تصویر زیر نمونه ای از بافت پایه کوتاه را نشون میده. در کتاب های خارجی با نماد SC نشون داده میشه.

 

اینکه بتونیم پشت و روی کار رو بشناسیم مهمه. چرا که در بافت هایی که انجام میشه باید از جلوی زنجیره شروع کرد. اگه به زنجیره هایی که زدید نگاه کنید، مثل شکل ۱ در عکس پایین بصورت دوتایی و شبیه ۷ های متوالی دیده میشه و از پشت یک خط تیره متوالی دیده میشه.

روی کار

و تصویر بعدی پشت کار را نشون میده

پشت کار

محل صحیح ورود قلاب برای شروع بافتپایه کوتاه دقیقا بین پشت و روی بافت هست که در عکس نشون داده شده.

قلاب را از محل نشان داده شده وارد می کنیم نخ را می گیریم و بیرون می اوریم. در این حالت دو نخ روی قلاب داریم دوباره نخ آزاد را می گیریم و از داخل دو نخ روی قلاب بیرون می آوریم و این میشه یک پایه کوتاه که با علامت ضربدر در نقشه های قلاب بافی نشون داده میشه.  و به همین ترتیب دوباره قلاب را وارد زنجیره بعدی می کنیم و نخ را گرفته بیرون می آوریم و دوباره نخ آزاد را از میان دو نخ روی قلاب خارج می کنیم. همونطور که در بالا گفتیم، به محل ورود قلاب دقت کنید.

آموزش مرحله به مرحله بافت پایه کوتاه در قلاب بافی

آموزش مرحله به مرحله بافت پایه کوتاه قلاب بافی
 این هم یک نمونه نقشه قلاب بافی که بافت زنجیره و پایه کوتاه را نشون میده .
می توانید برای اینکه بهتر متوجه بشید ویدئوی زیر را ببینید:
حتما ببینید:‌

 

ارسال شده در 12 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع دسته‌بندی نشده

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است