کلیاتی درباره آسم در کودکان

آسم یک بیماری مزمن ریه است که بر کیفیت و نوع نفس کشیدن تاثیر می‌گذارد. این بیماری مسری نیست – بیماری از شخصی به شخص دیگری (مانند یک سرماخوردگی) منتقل نمی‌شود. علائم این بیماری ممکن است به صورت روزانه، هفتگی یا هر چند ماه یک بار یا بعضی از علائم به ندرت در فرد ایجاد شوند. ممکن است علائم آسم در بعضی از کودکان از بین برود، اما در اکثر نوجوانان مبتلا به آسم، علائم همچنان تا بلوغ و بزرگسالی ادامه خواهند داشت. مهمتر از همه اینکه، با توجه به درمان مناسب، افراد مبتلا به آسم می‌توانند زندگی عادی و فعالی داشته باشند.

وقتی دچار علائم آسم می‌شوم چه اتفاقی می‌افتد؟

در فرد مبتلا به آسم، راه‌های هوایی در ریه‌ها متورم و ملتهب می‌شوند. راه‌های هوایی، راه‌هایی هستند که هوا را به درون و بیرون از ریه‌ها حمل می‌کنند. هنگامی که فرد مبتلا در معرض چیزی که راه‌های هوایی را تحریک می‌کند، قرار می‌گیرد؛ راه‌های هوایی شروع به تنگ شدن می‌کنند، کوچکتر می‌شوند و مقدار هوایی که می‌تواند به درون یا بیرون حرکت کند، کم می‌شود. عضلات در داخل و اطراف راههای هوایی متورم و تنگ شده و مخاط بیشتری ایجاد می‌شود. این امر باعث می‌شود که هنگام تنفس، با تنگی قفسه سینه، سرفه، و گاهی اوقات “خس خس کردن” و یا شنیدن صدای سوت همراه شود.

علایم شایع آسم در کودکان چیست؟

• سرفه، به خصوص در طول شب، صبح زود، زمانی که در هوای سرد و یا در حال انجام حرکات ورزشی هستید.
• خس خس کردن که باعث شنیده شدن صدای تنفس می‌شود.
• تنگی نفس یا به سختی تنفس کردن
• سفتی قفسه سینه یا احساس درد در قفسه سینه که ممکن است احساس کنید کسی روی قفسه سینه شما نشسته یا آن را فشار می‌دهد.
در صورت بروز هر کدام از این علائم، با پزشک خود مشورت کنید!
علائم آسم می‌تواند از خفیف تا شدید باشد– از کمی آزار دهنده تا بسیار جدی که بر حس تنفس تاثیر گذار است. علائم شدید آسم، می‌تواند جدا تهدید کننده‌ی زندگی و حیات باشد.

آیا همیشه آسم خواهم داشت؟

مطالعات نشان داده اند که معمولاٌ آسم از بین نمی‌رود و در واقع تورم در ریه‌ها باقی می‌ماند حتی زمانی که آسم شما را ناراحت نمی‌کند. این موضوع از این نظر دارای اهمیت است که باید همیشه به تغییر احساسات و چگونگی تنفس خود توجه کنید.
درست است، بعضی افراد فقط در دوران کودکی مبتلا به آسم هستند و علائم آن در طول دوران زندگی دوباره بروز نمی‌کند. این افراد ممکن است علائم آسم را در طول دوران زندگی خود داشته باشند. در نهایت، افرادی نیز هستند که سالها علائم شدیدی ندارند و بعد از گذشت چندین سال، علائم دوباره در آنها بروز می‌کند. مهم است که به یاد داشته باشید، آسم یک بیماری مزمن است به این معنی که می‌تواند بر خلاف سرماخوردگی که موقت است، قابل بازگشت باشد. به عنوان مثال یک نوجوان مبتلا به آسم، احتمالا تا بزرگسالی این بیماری را همراه خود خواهد داشت.
به یاد داشته باشید: آسم یک بیماری قابل درمان است و باید بتوانید زندگی عادی و سالم داشته باشید و به همان اندازه که می‌خواهید، فعالیت کنید. در واقع، برخی از نوجوانان فراموش می‌کنند که به مربی بهداشت در مدرسه بیماری یا سابقه‌ی بیماری آسم خود را گزارش دهند. این موضوع بسیار مهم است که ارائه دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی یا پزشکی که در مورد آسم خود و داروهایی که مصرف می‌کنید، با او مشورت داشته اید حتی اگر علائمی برای مدت طولانی ندارید، را مطلع کنید. نام و مقدار دوز داروهای آسم را یاد بگیرید، زیرا بسیاری از داروها در دوزهای متفاوت تولید و استفاده می‌شوند- برای تشخیص داروهای آسم فقط رنگ و بو کافی نیست! و در هنگام استفاده از انالایزر، همیشه از یک دستگاه اسپلر استفاده کنید. این دستگاه مقدار مناسب دارو را به جای دهان و گلو به ریه‌ها می‌رساند.

علل آسم چیست؟

هیچ کس به طور قطعی علت آسم را نمی‌داند، اما پزشکان متوجه شده اند که چیزهای خاصی در محیط می‌تواند باعث اختلال در تنفس فرد شود و علائم آسم را در فرد بروز دهد. آسم ممکن است ارثی باشد؛ نوجوانانی که دارای اضافه وزن هستند بیشتر در معرض ابتلا به آسم می‌باشند. اکثر نوجوانانی که مبتلا به آسم هستند، آلرژی دارند که می‌تواند تنفس آنها را تشدید کند.

عوامل محرک آسم در کودکان چیست؟

عوامل محرک، عواملی در محیط هستند که علائم آسم در فرد مبتلا به بیماری را بیدار می‌کنند یا فرد را دچار حمله‌های آسمی می‌کنند. برخی از عوامل محرک مانند گرده‌ها تنها در افرادی که مبتلا به آسم هستند در فصول خاص و نه در طول سال تاثیر می‌گذارند. بعضی دیگر ممکن است علائم را فقط زمانی که به طور مثال در کنار یک گربه هستند، ایجاد کند.
مواردی که در زیر بیان شده است، تعدادی از عوامل محرک هستند که می‌تواند علایم آسم را برای برخی افراد ایجاد کند.

آلرژن‌ها (مواردی که به آن حساسیت دارید و باعث بروز آسم در کودکان می‌شود) :

• غبار
• پوشش حیوانات ( پوست، خز یا پرهای حیوانات )
• سوسک و جوندگان
• گرده‌ی درختان، علف‌های هرز و گل‌ها
• کپک و سفیدک
محرک‌ها (بوها و سایر چیزهایی که ممکن است از طریق بینی، دهان( نفس کشیدن) وارد ریه‌ها شود)
• سیگار کشیدن یا استنشاق دود سیگار- هر دو فرد سیگاری و شخص همراه
• بوهای قوی؛ مانند عطر، لوازم آرایش، محصولات تمیز کننده، شمعهای معطر، رنگ تازه، خوشبوکننده‌های اتاق، بنزین، گرد و غبار گچ، دود چوب
• آلاینده‌های هوا مانند دود، سوخت دیزل و دود کارخانجات

آب و هوا:

• هوای سرد
• دمای زیاد، هوای مرطوب ( آب و هوای شرجی)

ورزش:

• ورزش و سایر فعالیت‌های جسمانی (مانند دویدن) که باعث ایجاد تنفس ناگهانی و سریع می‌شوند.

عفونت‌های ویروسی:

سرماخوردگی و آنفولانزا یا سایر عفونت‌های بینی، گلو، ریه‌ها و غیره می‌تواند موجب سرفه، گلودرد و سختی تنفس شود.

رفتار با محرک‌ها

چیزی که درباره‌ی محرک‌ها باید بدانید این است که یک نوع محرک بر روی افراد مختلف علائم متفاوتی را ایجاد می‌کند. به عنوان مثال ذرات گرد و غبار ممکن است باعث بروز علائم در دوست شما شوند، اما نوع دیگری از محرک‌ها مانند پوشش حیوانات باعث بروز علائم آسم در شما شود. در حالی که مصرف دارو و اجتناب از عوامل محرک بهترین راه برای کنترل آسم در کودکان و جلوگیری از بروز علائم می‌باشد، اما همیشه نمی‌توانید از عوامل محرک محیطی اجتناب کنید.
با این حال، می‌توانید به موارد خاصی نظیر آنچه در زیر بیان شده است دقت نمایید.
• اگر به گرد و غبار حساس هستید، تا حد امکان محیط اتاق خواب و تخت خواب خود را عاری از گرد و غبار نگه دارید. (فرش‌ها، پرده‌ها و بالش‌هایی که از پر یا پشم حیوانات پر شده اند، محل انباشته شدن گرد و غبار هستند. در صورت امکان از شر این این موارد خلاص شوید).
• برای جلوگیری از بلند شدن گرد و غبار، تشک خود را با یک پوشش زیپ دار بپوشانید.
• ملحفه‌های خود را حداقل یک بار در هفته با آب گرم بشویید.
• حداقل یکبار در هفته، محل خواب خود را جابجا کنید.
• محصولات آرایشی و بهداشتی و یا تمیز کننده‌های با عطر قوی خریداری نکنید.
• ترک سیگار، اگر سیگار می‌کشید.
• اگر کیفیت هوا، خوب نیست (در روزهای مرطوب/گرم)، در محل دارای تهویه هوا بمانید.
• سالانه واکسن آنفولانزا بزنید.
• اغلب دست‌ها را بشویید – این روش برای کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی و یا آنفولانزا مفید است.

منبع: Young Women Healt

حتما بخوانید:

ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

استفاده از این محتوا فقط با ذکر نام و لینک پرشین خاتون مجاز است

ارسال شده در 20 دی 1397 توسط صمیمی با موضوع سلامت , سلامت عمومی , سلامت کودک

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است