درباره شیرین کننده های مصنوعی بیشتر بدانیم

بر خلاف شکر، شیرین‌ کننده‌‌های مصنوعی در تخریب دندان‌ها اثر چندانی ندارند لذا مصرف شکلات‌ها و آدامس‌هایی که حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی هستند نسبت به انواع دارای شکر معمولی مفید‌تر می‌‌باشند.در واقع شیرین کننده های مصنوعی یک سری مواد شیمیایی و یا طبیعی هستند که به جای شکر معمولی در غذاها و انواع نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.در این مقاله همه آن چیزی که درباره شیرین کننده های مصنوعی را مطالعه می کنید .با پرشین خاتون همراه باشید .

همه چیز درباره شیرین کننده های مصنوعی

احساس می کنید که توسط شیرینی جات احاطه شده اید؟ بیسکوییت ها، بستنی، شکلات، نوشابه ها و سایر خوراکی های شیرین همراه با کالری اضافی و کربوهیدرات های ساده ای که در آنها وجود دارند، در همه جا یافت می شوند. برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند و افرادی که سعی در کاهش کالری و کربوهیدرات دارند، مصرف قند خطای بزرگی است و بنابراین کلمه “بدون قند” می تواند برای گوش های این افراد حکم موسیقی جذابی را داشته باشد و یا حداقل رضایت علاقه مندان به شیرینی جات را فراهم کند.
محصولات غذایی “بدون قند” توسط جایگزین های قند شیرین می شوند که نام های بسیاری دارند: شیرین کننده های غیر مغذی، شیرین کننده های کم کالری ، شیرین کننده های بدون کالری، شیرین کننده های مصنوعی و شیرین کننده های جایگزین. مهم نیست که شما آنها را چه می نامید، همه آنها طعم شبیه قند دارند، اما دارای مقدار کمی کالری و یا بدون کالری هستند و پاسخ گلیسمی کمی دارند.
برخلاف تایید FDA، شیرین کننده های مصنوعی به همه چیز از عامل بروز اختلالات خلقی و رفتاری گرفته تا سردرد، مولتیپل اسکلروزیس(ام اس)، چاقی، بیماری های قلبی و سرطان متهم شده اند. در حالی که برخی از افراد ممکن است این علائم را به شیرین کننده های مصنوعی نسبت دهند، مطالعات منتشر شده، بازبینی شده و کنترل شده ای برای حمایت از این اتهامات وجود ندارند. طبق موسسه ملی سرطان، شواهد علمی مبنی بر این که هیچ کدام از شیرین کننده های مصنوعی که برای استفاده در آمریکا مورد تایید هستند، باعث سرطان می شوند، وجود ندارد. آکادمی تغذیه و رژیم غذایی (انجمن تغذیه آمریکا سابق) می گوید که بزرگسالان می توانند با داشتن رژیم غذایی که توصیه های تغذیه ای در آن رعایت شده باشد ، به طور ایمن از محدوده ای از شیرین کننده های غیر مغذی لذت ببرند.
اداره غذا و دارو(FDA) قبل از اینکه هر جایگزین قندی وارد بازار شود، برای ارزیابی ایمنی آن چندین مطالعه (از جمله مطالعات سمیت کوتاه مدت و درازمدت، سرطان زایی، سمیت عصبی، سمیت باروری) را بررسی می کند. در حال حاضر FDA ، هفت شیرین کننده غیر مغذی را تأیید کرده است: اسسولفام پتاسیم، آسپارتام، سیرایتیا گرسونری، نئوتام، ساخارین، استویا (Rebaudioside A) و سوکرالوز.
علاوه بر این، FDA میزان مصرف روزانه قابل قبول (ADI) را برای هر شیرین کننده مصنوعی تعیین می کند. ADI ، مقدار شیرین کننده مصنوعی است که یک فرد می تواند به طور متوسط ​​(به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) به طور روزانه ، در طول زندگی، بدون بروز هیچ گونه خطرات سلامتی ، مصرف کند. این مقدار شامل یک فاکتور ایمنی ۱۰۰ برابر است، به این معنی که ADI،  یک صدم مقدار واقعی است که برای مصرف روزانه ایمن است. بنابراین، با توجه به این ADI هایی که توسط FDA تأسیس شده اند، مقدار شیرین کننده مصنوعی که یک فرد سالم روزانه می تواند با خیال راحت مصرف کند، چقدر است؟ مثال: برای رسیدن به ADI برای آسپارتام (که ۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز است)، یک فرد بالغ با وزن حدود ۶۸ کیلو گرم به مصرف ۲۰ قوطی( حدود ۳۴۰ گرم) نوشابه رژیمی یا ۴۲ وعده (حدود ۱۱۳ گرم) ژلاتین بدون قند رژیمی یا  ۹۷ بسته شیرین کننده قوی در یک روز نیاز دارد.

شیرین کننده های مصنوعی و چاقی

چاقی یک مشکل پیچیده بدون علتی واحد است. یک جز تامین مواد غذایی مانند قند نمی تواند به تنهایی منجر به چاقی یا افزایش وزن شود، اما تحقیقات نشان می دهند وقتی که افراد دارای اضافه وزن و چاق به جای دریافت کالری قند(قند دارای ۱۶ کالری در هر قاشق چایخوری است) از جایگزین های قند استفاده می کنند، شیرین کننده های غیر مغذی ممکن است باعث تسریع کاهش وزن دراین افراد شوند. با این حال، برخی دیگر این سوال را مطرح می کنند که آیا یک محیط غذایی شیرین از طریق اشتها، مصرف مواد و مکانیسم های تنظیم غذا، باعث افزایش خطر ابتلا به چاقی می شود یا خیر. مطالعات مقدماتی بر روی حیوانات نشان می دهند که مصرف زیاد شیرین کننده های مصنوعی ممکن است بر کنترل اشتها تأثیر بگذارد (به عنوان مثال، با خوردن غذاهای شیرین تر – خواه به صورت مصنوعی شیرین شده باشند یا نه – تمایل بیشتری به مصرف آن ها پیدا می کنید). بنابراین، پنل راهنمایی نوشیدنی توصیه می کند که بزرگسالان نباید روزانه بیش از حدود ۹۰۰ گرم نوشیدنی که به صورت مصنوعی شیرین شده اند، مصرف کنند. افرادی که می خواهند از شیرین کننده های مصنوعی استفاده کنند، باید این کار را در چارچوب یک برنامه مدیریت وزن معقول که شامل رژیم متعادل و ورزش منظم است، انجام دهند.

شیرین کننده های مصنوعی و پاسخ گلیسمی

شیرین کننده های مصنوعی سطح قند خون و یا پاسخ گلیسمی را تحت تاثیر قرار نمی دهند. بنابراین، انجمن دیابت آمریکا معتقد است که شیرین کننده های غیر مغذی برای افراد مبتلا به دیابت مناسب هستند و ممکن است به کنترل مصرف کالری کمک کنند. افرادی که مبتلا به دیابت هستند، باید با یک متخصص تغذیه ثبت شده و یا مربی دیابت دارای گواهینامه برای ایجاد یک برنامه غذایی مخصوص همکاری کنند. اطلاعات بیشتر در این مورد در مرکز منابع دیابت نوع ۲ سایت  SparkPeople موجود است. اگر مبتلا به دیابت هستید یا دلایل دیگری برای نظارت بر مصرف قند خود دارید، قبل از مصرف جایگزین های قند، با پزشک خود مشورت کنید. کلمه “بدون قند” همیشه به معنای مواد غذایی ایمن برای همه افراد نیست.

بیایید نگاه دقیقتری به هفت جایگزین شکر غیر مغذی تایید شده توسط FDA بیندازیم.

اسسولفام-پتاسیم (Acesulfame-K)

با نام های تجاری AceK، Sunett و Sweet One شناخته می شود. این ماده ترکیبی از اسید آلی و پتاسیم است که اغلب با سایر جایگزین های قند مخلوط می شود.
۲۰۰ برابر شیرین تر از قند
۰ کالری در هر گرم
پایدار در برابر گرما (می تواند در پخت و پز استفاده شود)
هیچ پاسخ گلیسمی تولید نمی کند
ADI : 15میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر روز

آسپارتام

با نام های تجاری Equal و NutraSweet  شناخته می شود. این ماده متشکل از دو اسید آمینه (پروتئین)، اسید اسپارتیک و فنیل آلانین است. به گفته FDA، آسپارتام یکی از افزودنی های غذایی است که بیشترین آزمایش های کامل بر روی آن انجام شده است. افراد مبتلا به بیماری موروثی نادر فنیل کتونوری (PKU) نباید آسپارتام مصرف کنند.
۱۶۰-۲۲۰ بار شیرین تر از قند
۴ کالری در هر گرم (متابولیزه شده به عنوان یک پروتئین)، اما چون مقدار بسیار کمی برای شیرین کردن غذاها و نوشیدنی ها مورد نیاز است، کالری های ناشی از آسپارتام ، ناچیز هستند.
در برابر گرما پایدار نیست (نمی تواند در پخت و پز استفاده شود)
پاسخ گلیسمی محدودی را تولید می کند
ADI : 50 میلی گرم به ازای هرکیلوگرم وزن بدن در روز

عصاره سیرایتیا گرسونری

( (Luo hand kuo با نام هایی مثل عصاره میوه سوینگل( Swingle) و عصاره میوه مانک(monk) نیز شناخته می شود. طعم شیرینی از ترکیبی از چند mogrosides، اجزای شیرین میوه مانک به دست می آید. این ماده توسط FDA به عنوان ” شناخته شده کلی به عنوان ایمن (GRAS) “طبقه بندی شده است و به عنوان شیرین کننده قوی، یک جز ماده غذایی و به عنوان بخشی از مخلوط های شیرین کننده دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در حال حاضر به عنوان مخلوطی به نام Nectresse  در دسترس است. ۱۵۰-۳۰۰ بار شیرین تر از شکر
۰ کالری در هر گرم
پایدار در برابر گرما (می تواند در پخت و پز استفاده شود)
هیچ پاسخ گلیسمی تولید نمی کند
ADI: هنوز تعیین نشده است

نوتئام

یکی از جدیدترین شیرین کننده های مصنوعی است که برای استفاده در غذاهای بسته بندی شده و نوشیدنی ها مورد تایید قرار گرفته است.
۷۰۰۰-۱۳۰۰۰ بار شیرین تر از قند
۰ کالری در هر گرم
پایدار در برابرگرما (می تواند در پخت و پز استفاده شود)
هیچ پاسخ گلیسمی تولید نمی کند
: ۱۸ میلی گرم به ازای هرکیلوگرم وزن بدن در روز ADI
به سرعت متابولیزه و دفع می شود
شناخته می شود.Sweet ‘N Low ،  Sugar Twin ،Necta Sweet ساخارین با نام های تجاری
۲۰۰-۷۰۰ بار شیرین تر از قند
۰ کالری در هر گرم
پایدار در برابر گرما (می تواند در پخت و پز استفاده شود)
هیچ پاسخ گلیسمی تولید نمی کند
۱۵ میلی گرم در هرکیلوگرم وزن بدن در روز ADI

استویا

( ربادیوساید A، Rebaudioside A) با نام های PureVia، Sun Crystals و Truvia شناخته می شود . این ماده استویول گلیکوزید ، جزیی از گیاه استویا است که سبب طعم شیرین آن می شود. برای مقاله دقیق سایت SparkPeople در مورد استویا  اینجا کلیک کنید.
۲۵۰-۳۰۰ بار شیرین تر از قند
۰ کالری و ۰ کربوهیدرات در هر گرم
ADI: 0-4 میلی گرم در هرکیلوگرم وزن بدن در روز
توسط بدن به استویول متابولیزه می شود، که در خون جذب نمی شود و بنابراین بدون تغییر از بدن دفع می شود.
ساکرالوز با نام تجاری Splenda  شناخته می شود.
۶۰۰ بار شیرین تر از قند
۰ کالری در هر گرم
پایدار در برابر گرما (می تواند در پخت و پز استفاده شود)
هیچ پاسخ گلیسمی تولید نمی کند
ADI : 5 میلی گرم در هر کیلوگرم وزن بدن در روز
به مقدار کمی جذب می شود و بدون تغییر دفع می شود

جایگزین های قند می توانند لذت بردن از طعم شیرین با کالری کم یا بدون کالری و بدون پاسخ گلیسمی را برای مصرف کننده های حساس بر روی کالری فراهم کنند. این جایگزین ها ممکن است در مدیریت وزن، کنترل قند خون و پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کنند. غذاهای شیرین شده با جایگزین های قند نسبت به غذاهای شیرین شده با شیرین کننده های حاوی کالری دارای کالری کمتری هستند  و می توانند یکی از اجزای برنامه کاهش وزن باشند. اما به یاد داشته باشید، برای از دست دادن وزن نیاز به کنترل کالری در برنامه غذایی کلی خود دارید. حذف شکر از نوشیدنی ، شیرینی یا شکلات، آن را به ماده غذایی سالمی تبدیل نمی کند. بدون نظارت بر اندازه مواد غذایی، هنوز هم می توانید کالری بیش از حد و مزایای تغذیه ای صفر را از غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند، جذب کنید.

حتما بخوانید :

چرا میل شدیدی به خوردن شیرینی‌جات دارم؟

غذاهای سیر کننده و کم کالری

دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید .
تهیه و ترجمه از گروه تامین محتوای پرشین خاتون

ارسال شده در 4 شهریور 1397 توسط صمیمی با موضوع تغذیه و آشپزی , سلامت , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است