بر اساس یک مطالعه بین المللی بزرگ که توسط دانشگاه Queen Mary در لندن انجام شده است بیش از 300،000 زن در 29 کشور جهان در معرض کم خونی فقر آهن هستند و این زنان دو برابر بیشتر در معرض خطر مرگ و میر در دوران بارداری و یا مدت کوتاهی پس از زایمان، نسبت به زنان عادی قرار دارند.

این تحقیق که در مجله The Lancet Global Health منتشر شده و توسط خیریه بارتز و برنامه تولید مثل انسانی انجام شده است، پیشنهاد می کند که پیشگیری و درمان کم خونی مادر باید یک اولویت سلامت عمومی وهمچنین تحقیقات جهانی باشد.

کم خونی که با تشخیص کمبود گلبول های قرمز سالم شناخته می شود، 32 میلیون زن باردار در سراسر جهان را مبتلا کرده است و نیمی از زنان باردار در کشورهای با درآمد کم و متوسط (LMICs) نیزبا این عارضه درگیر هستند . زنان در LMICs در معرض خطر ابتلا به کم خونی فقر آهن، اختلالات خون ارثی، کمبود مواد مغذی و عفونت هایی مانند مالاریا، HIV و کرم قلابی قرار دارند.

“کم خونی فقر آهن یک بیماری قابل درمان است، اما رویکردهای موجود تا کنون قادر به حل این مشکل نشده اند. پزشکان، سیاستگذاران و متخصصان مراقبت های سلامت باید توجه خود را بر پیشگیری از کم خونی با استفاده از رویکردهای چند وجهی متمرکز کنند نه اینکه فقط امیدوارباشند تا قرص آهن مشکل را حل کند. ”

زنان به دلیل عادت ماهانه از دست رفتن خون در این زمان ها بیشتر به کم خونی مبتلا می شوند و به همین دلیل خانم ها باید با انتخاب رژیم غذایی مفید و استفاده از مواد غذایی خون ساز کم خونی را کنترل کنند.کم‌خونی طولانی مدت در تمام بافت‌ها و ارگان‌های بدن از جمله قلب و سیستم عروقی تاثیر منفی می‌گذارد بنابراین توصیه می‌شود زنان در دوران ۵ تا ۷ روز عادت ماهانه خود پیش از مصرف غذا و در حالت ناشتا با مشورت پزشک از قرص آهن استفاده کنند
یک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با اشاره به اینکه بهترین زمان مصرف قرص آهن در دوران عادت ماهانه در زنان است، گفت: شایع‌ترین نوع کم‌خونی فقر آهن است.

علائم کم خونی فقر آهن

خستگی زودرس، کاهش فعالیت بدنی، احساس ضعف و بی حالی، تمایل به استراحت و خوابیدن بیش از اندازه، تغییر ذائقه و ریزش مو  و در برخی از افراد تمایل به مصرف خاک یا مُهر خوردن از نشانه‌های کم‌خونی است. فقرآهن در کودکان از تولد تا ۲ سالگی منجر به اختلال در رشد کودک می‌شود و در زنان باردار و افرادی که در زمان عادت ماهانه خونریزی بیش از حد دارند، کم خونی بیشتر از سایر افراد مشاهده می‌شود.کم خونی طولانی مدت در تمام بافت‌ها و ارگان‌های بدن از جمله قلب و سیستم عروقی تاثیر منفی می‌گذارد بنابراین توصیه می‌شود زنان در دوران ۵ تا ۷ روز عادت ماهانه خود پیش از مصرف غذا و در حالت ناشتا با مشورت پزشک از قرص آهن استفاده کنند.

 مصرف طولانی مدت و خودسرانه قرص آهن سبب تجمع آهن در بدن می‌شود، برای پیشگیری از این مسئله توصیه می‌شود که فرد بدون نظر و مشورت پزشک آهن استفاده نکند.

بهتر است افراد جهت جذب آهن، آن را به صورت ناشتا مصرف کنند البته اگر فردی نمی‌تواند دارو را با شکم خالی میل کند و معده او اذیت می‌شود می‌تواند دارو را با موادی که حاوی

ویتامین C هستند، استفاده کند.

 

منابع :

شفا آنلاین

Risk of maternal death doubled in pregnant women with anemia