داروهای گیاهی برای کودکان (۱)

همه ما به یاد داریم که مادربزرگ هایمان چطور جای نیش زنبور را با گیاهان طبیعی درمان می کردند. و به طب گیاهی برای درمان بیماری ها اعتماد داشتند. یا برای درمان خارش و سرما خوردگی به گیاهان بسیار بیش تر از داروهای شیمیایی اعتماد داشتند. و به این ترتیب درس های بزرگ و قدرتمندی را از طبیعت به ما آموختند. از این پس در پرشین خاتون پیرامون طب گیاهی و همچنین داروهای گیاهی برای کودکان مطالبی ارائه خواهیم داد که قطعا کاربردی خواهد بود و به خیلی از پرسش های شما در این زمینه پاسخ خواهد داد. با سری مقالات طب گیاهان برای کودکان همراه ما باشید.

مادر اصلی همه ما زمین و گیاهان هستند و هرچه الفت بیشتری با زمین و گیاه داشته باشیم، سالمتر هستیم و آرامش بیشتری داریم. اگر زودتر به فرزندان خود عشق به زمین و احترام به گیاهان و طبیعت را یاد بدهیم، آنها با حس بسیار بیشتری از تعادل و تعامل، به ویژه در این عصر تکنولوژی و جدایی از جهان طبیعت، رشد می کنند. در آنچه که به نام جامعه “بدون طبیعت” نامیده می شود، کودکان به طور  ویژه به ارتباط نزدیک با گیاهان و طبیعت گردی نیاز دارند و باید از آن بهره مند شوند. سیستم باستانی شفا بخشی با گیاهان یکی از راه های مفید عملی و عالی است که ما می توانیم از این طریق با طبیعت عمیقا ارتباط برقرار کنیم. و هنگامی که به عنوان یک کودک یاد بگیریم با طبیعت ارتباط برقرار کنیم، این درسی است که برای تمام زندگی با خود به همراه داریم.

استفاده از داروهای گیاهی برای کودکان

گیاهان نه تنها به عنوان آموزگاران فوق العاده به فرزندان ما خدمت می کنند، بلکه سیستم موثر و مهربانی برای درمان آنها نیز فراهم می کنند. بدن کودکان حساس است و به طور طبیعی و سریع به انرژی شفابخش گیاهان پاسخ می دهد. با استفاده به جا، گیاهان توازن زیست محیطی بدن های کوچک کودکان را به هم نمی ریزند (همان کاری که بسیاری از داروهای مدرن انجام می دهند)، بلکه هماهنگ با سیستم های آنها کار می کنند.

بر خلاف افکار عمومی، دارو های گیاهی و داروهای شیمیایی در تناقض با هم نیستند؛ آنها دو سیستم شفا بخش هستند که می توانند مکمل یکدیگر  باشند. گیاهان به طور شگفت انگیزی برای کمک به حل بیماریها و درد و رنج های ساده زندگی روزمره کارایی دارند، بدن را تغذیه می کنند طوری که بدن بهتر می تواند به دفاع و مبارزه با عفونت بپردازد و به ترمیم سلامت اساسی کمک کند. داروهای مدرن و شیمیایی زمانی که علائم حاد به سرعت باید تحت کنترل قرار گیرند، به نوبه خود، سیستم برتری برای بیماری تهدید کننده زندگی هستند.

اگرچه داروهای شیمیایی میتوانند سریع، مؤثر و کارآمد عمل کنند، اما در روش شفابخشی خود، یک رأی و مصمم هستند: قبل از آسیب رساندن به بدن ، از شر علائم بیماری خلاص شوید. متاسفانه، همانطور که می دانیم، آسیب اغلب از خود دارو است. داروهای شیمیایی قوی هستند، به ویژه در بدن های کوچک کودکان، و می توانند عوارض جانبی بدی داشته باشند. بنابراین، البته که باید از داروها در صورت لزوم استفاده کنید، اما هر زمان که ممکن است، به جای آن ها از داروهای گیاهی ملایم و امتحان شده استفاده کنید. طب گیاهی نه تنها موثر است، بلکه مصرف آنها از لحاظ زیست محیطی عاقلانه (مثل داروهای مدرن آلودگی آبی و خاک ایجاد نمی کنند) و مقرون به صرفه (شما حتی می توانید بسیاری از دارو ها را خودتان پرورش دهید) است.

اگر قصد دارید هم از داروهای گیاهی و هم از داروهای شیمیایی برای مراقبت از خود و خانواده تان استفاده کنید، مطمئن شوید که پزشک یا ارائه دهنده خدمات سلامت شما با هر دو سیستم آشناست و هر زمان که در مورد مناسب بودن استفاده گیاهان و داروها با هم شک دارید، با آن ها مشورت کنید.

چه موقع از داروهای گیاهی برای کودکان استفاده کنیم؟

گیاهان را می توانید با خیال راحت برای بیماری های ساده مانند کولیک (قولنج)، خارش، دندان درآوردن و کوفتگی ها و کبودی های روزمره ، و همچنین بسیاری از بیماری های رایج که اغلب کودکان به آن ها مبتلا می شوند، مانند عفونت گوش، سرماخوردگی و آنفولانزا، دل درد و آبله مرغان استفاده کنید. همچنین در مواجهه با مشکلات پیچیده سلامتی، گیاهان دارویی می توانند به عنوان مکمل داروهای شیمیایی استفاده شوند. اگر داروهای گیاهی نتایجی را که امید داشتید به شما ارائه نکردند، درمان شیمیایی را به عنوان گام بعدی انتخاب کنید.

چه زمانی به دنبال کمک پزشکی باشیم؟

پزشکی مدرن، سیستم اورژانسی یا بحران گرای فوق العاده ای است و البته بهترین سیستم پزشکی برای شرایط جدی و تهدید کننده زندگی است. هنگامی که حال کودک شما خوب است، حتما با پزشک متخصص اطفال ارتباط داشته باشید، ترجیحا پزشکی که تمام جوانب را در نظر بگیرد، بنابراین اگر شرایطی وجود داشته باشد که مراقبت پزشکی نیاز باشد، آماده خواهید بود.
در موارد زیر حتما از پزشک کمک بگیرید:

_کودک به داروهای گیاهی که شما استفاده می کنید، پاسخ نمی دهد.
_کودک علائم بیماری جدی از خود نشان می دهد، از جمله تب حاد بیشتر از ۳۹ درجه سانتیگراد، تب پایدار درجه پایین ، خونریزی، هذیان گویی، سرگیجه شدید، بی هوشی یا درد شکمی شدید.
_کودک بی حال، ضعیف و بی توجه است و یا به سختی بیدار می شود.
_کودک دچار سفتی گردن و سردرد است و قادر به لمس سینه با چانه خود نیست. یا در نوزادان،ملاج (نقطه نرم در بالای سر) ممکن است برآمده شود. این موارد نشانه های اولیه احتمالی مننژیت است ، که نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.
_انقباضات عود کننده عفونت های گوش.
_ تنفس دشوار و یا کبودی اطراف لب های کودک.
_بدن کودک دچار بی آبی می شود. علائم هشدار دهنده، لب های خشک، دهان خشک و عدم وجود ادرار بیش از ۶ ساعت است.
_ کودک علائم واکنش آلرژیک شدیدی را نشان می دهد ، به ویژه پس از نیش زنبور عسل یا مصرف مواد غذایی جدید. علائم هشدار دهنده شامل تنفس یا بلع دشوار، سوزش یا قرمزی صورت، تورم صورت یا زبان، تهوع یا استفراغ، درد شدید شکم، تشنگی، اضطراب یا سایر پاسخ های غیر معمول هستند.
_کودک رگه های قرمز روی پوست دارد که از نقطه عفونت ناشی می شود؛ این امر می تواند نشان دهنده مسمومیت خون باشد.
_کودک سوزش شدید دارد، سوزشی که در منطقه ای به اندازه دو برابر اندازه دست کودک گسترش پیدا می کند و یا هر سوزشی که به نظر می رسد عفونی باشد.

نگاهی به ایمنی داروهای گیاهی برای کودکان

جالب توجه است که والدین اغلب مایل به استفاده از گیاهان برای خود هستند و حتی به راحتی استفاده از آن ها را به دیگران توصیه می کنند، اما هنگامی که صحبت از فرزندانشان به میان می آید، تردید دارند. در حالی که داروهای گیاهی برای کودکان می توانند در بسیاری از موارد به اندازه داروهای شیمیایی موثر باشند و همچنین با داشتن اثرات جانبی کمتر، گزینه سالم تری باشند، والدین اغلب داروهای شیمیایی را انتخاب می کنند، زیرا “این همان چیزی است که پزشک تجویز می کند” و وقتی به سلامتی فرزندانشان می رسد به خارج از دایره پزشکی سنتی گرایش دارند.

داروهای شیمیایی چقدر ایمن هستند؟

انجمن آمریکایی مراکز کنترل سم گزارش می کند که سالانه در ایالات متحده بیش از ۱۵۰۰ مرگ و میر تصادفی ناشی از داروهای تجویز شده قانونی به وقوع می پیوندد که باعث می شود دارو ها چهارمین علت مرگ و میر در این کشور باشند. به این عدد ۱۰۰۰ مرگ و میر ناشی از عوارض جانبی دارو ها را اضافه کنید و عدد بسیار بزرگ ۲۵۰۰ مرگ و میر ناشی از داروها در سال را نیز داریم.

در مورد داروهای گیاهی چطور؟

چه تعداد تماس در مورد شکایت از داروهای گیاهی دریافت می شود؟ با توجه به آمار اخیر، AAPCC (انجمن آمریکایی مراکز کنترل سم) تماس های چندانی در مورد مسمومیت ناشی از گیاهان و داروهای گیاهی دریافت نمی کند، که باعث می شود آنها حتی یک دسته خاص برای مسمومیت ناشی از گیاهان دارویی نداشته باشند.
خوشبختانه ما مجبور نیستیم بین دو سیستم پزشکی  یکی را انتخاب کنیم. هم داروهای گیاهی سنتی و هم داروهای مدرن ، هدایای عظیم شفا بخش به همراه دارند و هر یک سیستم دیگر را تکمیل می کند. آنها با هم یک سیستم جامع سلامت و درمان را تشکیل می دهند، هر کدام دارای نقاط قوت و ضعف هستند. اما دانستن این امر که چه زمانی داروهای گیاهی و چه زمانی داروهای شیمیایی را انتخاب کنیم، مهم ترین نکته است.

منبع: برگرفته و ترجمه شده از کتاب Herbs for Children’s Health نوشته Rosemary Gladstar

گروه ترجمه و تامین محتوای پرشین خاتون

مقاله بعدی ما را در این موضوع از دست ندهید:

مقاله شماره ۲  داروهای گیاهی برای کودکان (۲)

ارسال شده در 14 بهمن 1397 توسط پریسا معینی با موضوع سلامت , شفابخشی با گیاهان

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است