با بهانه گیری کودک برای غذا خوردن چه کنم؟

کودکان همیشه با مسئله غذا خوردن مشکل دارند و پدر و مادرهایشان را خیلی اذیت می کنند. والدین تقریبا هر کاری انجام می دهند که فرزندانشان خوب غذا بخورند تا مواد مغذی لازم را دریافت نمایند. در ادامه می خواهیم درباره بهانه گیری ها و مشکلات غذا خوردن کودکان صحبت کنیم. با پرشین خاتون همراه باشید.

دردسرهای غذا خوردن کودکان

گاهی بچه‌ها از خوردن برخی غذاها امتناع می‌ کنند. لازم نیست آن غذا خیلی عجیب و غریب باشد تا بچه‌ها از آن بدشان بیاید. گاهی گوجه‌فرنگی یا لوبیا این حالت را دارد. البته این حق طبیعی کودکان است و اجبار کو … گاهی بچه‌ها از خوردن برخی غذاها امتناع می‌ کنند. لازم نیست آن غذا خیلی عجیب و غریب باشد تا بچه‌ها از آن بدشان بیاید. گاهی گوجه‌فرنگی یا لوبیا این حالت را دارد.

مشکلات غذا خوردن کودکان

البته این حق طبیعی کودکان است و اجبار کودک به خوردن غذایی که دوست ندارد، کاری نادرست و زیانبار است.

برای مثال، به زور نگویید: “نصف گوجه‌فرنگی را بخور”.

درباره غذاهایی که بچه‌ها دوست ندارند، با بردباری رفتار کرده و موضوع را حاد نکنید. بهانه‌گیری درباره غذا نشانه‌هایی دارد که بد نیست آنها را بشناسید: • این نوع بهانه‌گیری، پایان‌ناپذیر است و فهرست غذاهایی که کودک بهانه‌گیر دوست ندارد و نمی‌ خورد، به تدریج زیاد خواهد شد تا جایی که به عنوان مثال فقط نان و مربا می‌ خورد. این بهانه‌گیری حتی ممکن است به بشقاب غذا، رنگ لیوان و غیره نیز سرایت کند. در واقع کودک بهانه‌گیر سعی دارد از غذا به عنوان ابزاری برای تسلط بر والدین استفاده کند. و اما راه‌حل چیست؟ باید پیشگیری کرد و مانع پیشامدهای بعدی و درنهایت مسلط شدن بچه بر شما شد. اما چگونه؟

مشکلات غذا خوردن کودکان

 

۱) اگر فرزندتان ناگهان علاقه‌ اش را به غذایی از دست می‌ دهد و از خوردن آن امتناع دارد، به این موضوع توجهی نکنید.اجازه دهید آنچه دوست دارد، بخورد و آنچه را نمی ‌خواهد، نخورد و پس از اتمام زمان غذا خوردن، ظرف غذایش را بدون هیچ اشاره و اهمیتی بردارید. اگر مشخص کرد که “من از لوبیا بدم می‌ آید” ، حساسیت نشان ندهید و چند روز بعد دوباره لوبیا در غذا بریزید. احتمالاً غذایش را می‌ خورد چون می‌ داند علاقه نداشتن او توجه کسی را جلب نکرده و باید به دنبال راهی دیگر برای جلب توجه باشد.

۲) وقتی کودک به خوبی غذا می ‌خورد، از او تعریف و تمجید کنید. اگر اصرار دارید که بچه به خاطر شما یا پدرش سه قاشق بیشتر بخورد، باید آن سه قاشق را میل کند و هیچ تخفیفی قایل نشوید.

۳) هرگاه متوجه شدید دلیل علاقه نداشتن به غذای خاص، طعم و مزه غذا نیست و تنها احساس نامطلوب غذا در زبان و دهان است، شیوه تهیه را عوض کنید. برای مثال، اغلب کودکان به هویج خام بیشتر از پخته علاقه‌مندند و یا سیب‌زمینی سرخ کرده را به آب‌پز ترجیح می ‌دهند. نوعی را که دوست دارد، برای او تهیه کنید.

۴) هیچگاه چند نوع خوراکی را به کودک پیشنهاد ندهید تا از میان آنها یکی را برگزیند، زیرا این کار برایتان دردسرساز است. تا حد امکان برای اعضای خانواده یک نوع غذا بپزید. او باید بداند، خانه رستوران نیست و گرنه پیام نادرستی از غذا خوردن دریافت می‌ کند.

۵) اگر فرزندتان غذایش را نمی‌ خورد، او را تا اتمام غذا سر سفره یا میز ننشانید و بهتر است با او سازش کنید، یعنی بگویید: “سه قاشق از غذایت را بخور، بعد می ‌توانی بروی”. کوتاه نیایید و سه قاشق را جدی بگیرید. نگران نباشید و باور کنید فرزند شما با یک وعده غذا نخوردن از گرسنگی نمی ‌میرد و یا سوء تغذیه نمی‌ گیرد.پس باقیمانده غذایش را نخورید و یا به او شکلات و بیسکوییت ندهید، چون باید بداند اگر غذایش را نخورد، چیز دیگری به جای غذا به وی داده نخواهد شد

جزئیات بیشتر درباره غذا خوردن کودکان دو ساله

کودک دو ساله شما چه خوش‌اشتها باشد و چه بد اشتها، احتمالاً در طول سال دربارۀ آنچه می‌خورد و زمان و نحوۀ خوردنش نگرانی‌هایی خواهید داشت. اگر نگران این باشید که آیا رژیم غذایی که در اختیار کودکتان قرار می‌دهید مغذی هست یا نه، ممکن است در رابطۀ غذایی بین خود و فرزندتان مشکلاتی ایجاد شود.

دردسرهای غذا خوردن کودکان

علاوه بر آن حتی اگر نسبت به غذاهایی که انتخاب می‌کنید مطمئن هستید، ممکن است فرزندتان نخواهد آن طوری که شما می‌خواهید، بخورد.کودک دو ساله روی صندلی بلند خود، سر میز یا بر سر سفره کنار والدین خود می‌نشیند و می‌تواند بخش عمده‌ای از خوردن را خود بر عهده بگیرد؛ گرچه این کار را با مهارت فوق‌العاده‌ای انجام نمی‌دهد. احتمالاً ترجیح می‌دهد به‌جای قاشق و چنگال از دست خود استفاده کند و اگر مقدار زیادی غذا در اختیارش قرار بدهید به‌جای خوردن با آن بازی می‌کند.

اغلب اوقات والدین از ریخت‌وپاش کودک هنگام غذا خوردن احساس ناراحتی می‌کنند. ممکن است ترجیح بدهند خود به او غذا بدهند یا هنگامی‌که کودک مشغول خوردن است، آداب سفرۀ او را اصلاح کنند. این رویکردها ممکن است سبب بی‌میلی یا مقاومت کودک هنگام غذا خوردن شود. پس بهترین روش برای آموزش آداب سفره به کودک دو ساله این است که برای او یک الگوی رفتاری مناسب در نظر بگیرید و از وسایلی که برای کودک طراحی‌شده است و کار را ساده‌تر می‌کند استفاده کنید تا فرزندتان به‌تدریج آداب خود را بیاموزد.

اصول غذا خوردن کودک دو ساله

از غذاهایی که به‌راحتی می‌توان با انگشت برداشت یا در قاشق یا چنگال نگه داشت، حجم کوچکی در اختیار کودکتان قرار دهید. غذا را در بشقاب نشکنی قرار دهید که لبه‌دار باشد یا فضای داخل آن تقسیم‌بندی شده باشد تا فرزندتان بتواند با فشار آوردن بر لبۀ بشقاب، غذا را داخل قاشق خود کند.

لیوان‌های کوچکی را امتحان کنید که دستۀ آن به‌اندازۀ دست فرزندتان باشد. کودک دو ساله باید بتواند فنجان یا لیوان کوچک را در دست بگیرد و اگر ارتفاع آن را تا بیش از ۲ تا ۳ سانتی‌متر از مایع پُر نکنید، معمولاً می‌تواند بدون آنکه آن را بریزد، بخورد. وقتی کودکتان سعی می‌کند خودش غذا بخورد او را تشویق کنید و بگویید که چقدر بزرگ‌شده است، اما اگر کثیف کاری کرد او را سرزنش نکنید. اگر نوشیدنی خود را ریخت، سعی کنید خیلی عادی برخورد بکنید، بگویید آخ و درنهایت اجازه بدهید فرزندتان به شما در تمیز کردن کمک کند.
اگر به نظر می‌رسد که فرزندتان هنگام سیر شدن غذای خود را می‌ریزد یا پرت می‌کند به‌دقت مراقب او باشید تا اولین نشانۀ سیر شدن را در او متوجه شوید. بگویید: خوب، سیر شدی؟ اگر تأیید کرد ظرف‌های غذا را ببرید. اگر پیش از آنکه بپرسید چیزی پرت کرد، همان عبارت را به‌صورت خبری بر زبان بیاورید (خوب سیر شدی)، ظرف‌های غذا را ببرید و بگویید: تمام شد، و او را از صندلی خود زمین بگذارید.

حتما بخوانید:

۱۰ مهارت زندگی که تا سن ۱۰ سالگی باید به کودک خود بیاموزید

دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: نیک صالحی

ارسال شده در 30 آبان 1397 توسط خوش بین با موضوع دسته‌بندی نشده

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است