با عادات غذایی ایران بیشتر آشنا شوید!

عادات غذایی ایران

  • موقعیت جغرافیایی و محیط زیستی

ایران در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است. مساحت آن ۱۶۴۸۰۰۰ کیلومترمربع ، کمی بزرگتر از ایالات آلاسکا می باشد. ایران از لحاظ زمین شناختی ناپایدار است و زمین لرزه های دوره ای را تجربه می کند. در سال ۱۹۷۸، یک زلزله مرگبار در شرق ایران رخ داد که حداقل ۲۵۰۰۰ نفر را کشت. آلودگی آب و هوا از مشکلات قابل توجه در ایران می باشد. ۲۵ درصد از مردم روستانشین آب سالم ندارند.

  • تاریخ و غذا

از آغاز تمدن بشری تا به امروز، این سرزمین مورد هجوم و فتح اقوام مختلف، و در معرض آداب و رسوم، عقاید و ایده ها و غذاهای جدید قرار گرفته است و همچنین این موضوع باعث شده برخی از آداب و رسوم و غذاهای ایرانی به کشورهای مهاجم منتقل شوند.  بابلی های باستان، آشوری ها، پرشین ها، یونانی ها، رومی ها و ترک ها، تنها تعداد کمی از گروه هایی هستند که بر فرهنگ و غذاهای ایرانی تاثیر داشته اند.

غذاهای ایرانی اغلب به عنوان ” پرشین” نامیده می شوند. به این دلیل که تا سال ۱۹۳۴ ایران به عنوان پرشیا شناخته می شد. پرشین ها یک فرهنگ باستانی هستند که از سال ۲۰۰۰ تا کنون به عنوان مرکز آسیا شناخته شده اند. در یک زمان، قلمرو پرشین از شرق تا هند گسترش یافت. کاری (ادویه) از مردم هند اقتباس شده است و به غذاهای ایرانی (در حال حاضر ) اضافه شده است. کاری مدرن هندی نشان دهنده نفوذ هند می باشد.

همچنین هندی ها غذاهای ایرانی را سازگار می کردند. هنگامی که مغول ها در سال ۱۵۲۶ به هندوستان حمله کردند، با خود غذا های پرشین را وارد هند کردند که بسیار مورد پسند هندوها قرار گرفت. یک غذای شمال هند که مغولیا گفته می شود الگوبرداری شده از خوراک معمولی پرشین ها می باشد: برنج به همراه ادویه.

ایران با زعفران، آجیل، کشمش و غذاهای گوناگون

در حال حاضر غذاهایی مانند کوفته و پلو در ایران و شمال هندوستان معمول است.

غذای غالب مردم ایران برنج است و با برنج غذاهای گوناگون و متنوعی درست می کنند.

برجسته ترین غذاهای ایرانی از یونانی ها، عرب ها، ترک ها و روس ها سرچشمه گرفته است. یونان دلمه ی برگ انگور را به ایران معرفی کرد. ماست می تواند یکی دیگر از دست آورده های یونان یا ترکیه باشد، به طوریکه آن یک غذای رژیمی است. اعتقاد بر این است که قوانین تغذیه ای ایرانی ها مبنی بر سردی و گرمی از تئوری های دارویی یونان باستان سرچشمه گرفته شده است.   غذاهایی که با گوشت بره، خرما و انجیر ساخته می شوند، در طول هجوم عرب ها به ایران وارد رژیم غذایی پرشین ها شد.

 

سیصد سال بعد، ترک ها امپراتوری عثمانی خود را تا قلمرو ایران گسترش دادند. ایده ی برگ انگور، میوه ها و سبزیجات پرشده با مواد مختلف (در ترکیه دلمه گفته می شود) توسط ترک ها تقویت شد. دلمه و کوفته در سراسر کشورهای خاورمیانه بسیار محبوب هستند. کباب (تکه ای از گوشت گوسفند) احتمالا مهم ترین ابداعی از ترک ها است – این یکی از غذاهای ملی ایران است. قهوه ترکیه را نیز ترک ها به ایران آوردند. به طوریکه این نوشیدنی به میزان زیادی توسط ایرانیان مصرف شده است، اکنون محبوبیت چای (چای) را پشت سر گذاشته است. چای پرمایه و پررنگ در یک گلدان به نام سماور، یک کلمه روسی است، دم می شود. به احتمال زیاد چای از روسیه سرچشمه گرفته است.

ترجمه از گروه تأمین محتوای پرشین خاتون

حتما بخوانید؛

قلیه ماهی جنوبی خوشمزه و طرز تهیه آن

میگو پلوی بوشهری

 

ارسال شده در 17 اردیبهشت 1398 توسط صمیمی با موضوع تغذیه و آشپزی , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است