اعلانات تلفن همراه و سلامت روان

هجوم اعلان ها یکی پس از دیگری بر روی تلفن همراه: چرا هر کسی نیاز دارد تا اعلان های دریافتی خود را مدیریت کند؟

سه سال پیش عایشه اقبال موفق به اخذ مدرک دکترا شد. او در حال تحقیق و مطالعه بود، روند تحقیقات او با شتاب فزاینده ای ادامه داشت. غرق در کار بود که با صدای اعلان تلفن متوجه شد که پیام های زیادی دریافت کرده است. احساس بدی به او دست داد. دچار یک احساس آشفتگی و پریشانی ذهنی شد. بخاطر اینکه با حجم زیادی از پیام روبه رو شده بود، آنهم پیام هایی که می بایست در اسرع وقت به آنها پاسخ دهد.

وقتی ما درباره تاثیرات مخرب تکنولوژی بر روی حواس و تمرکز مان صحبت می‌کنیم ، این تاثیرات می تواند مخرب نباشد اگر تکنولوژی مورد نظر ما یک آبمیوه گیری مدرن باشد که با فشار یک دکمه و دریافت سریع یک نوشیدنی گوارا، میتوان با خوردن آن تجدید قوا کرد. اما متاسفانه باید گفت که اگر بجای آن دکمه ها ، اعلان ها و پیام های هشدار دهنده صفحه تلفن همراهمان باشد می تواند آزاردهنده باشد و حواس ما را برای مدتی طولانی متوجه تلفن همراه مان کند ، از یک برنامه به برنامه دیگر !

بر اساس یک تحقیق که در سال 2014 انجام گرفت، مشخص شد که کاربران تلفن همراه به روزانه متوسط 64 آلارم هشدار و پیام دریافت می کنند. مشخص است با این تعداد اعلان، دقایق زیادی صرف چک کردن تلفن همراه می شود چه تلفن سایلنت باشد چه نباشد. در یک مطالعه در سال 2016 مشخص شد که کاربران به طور متوسط روزی 47 بار تلفن همراه خود را در پاسخ به اعلان های دریافتی چک میکنند. در این بین به سختی میتوان افرادی را دید که اعلان‌های دریافتی تلفن همراهشان را مدیریت کنند . این اعلان ها می‌تواند پیامهایی از دوستان ، خانواده ، محل کار یا بانک باشد. همچنین ممکن است اخبار روز، یادآورها برای انجام کاری و یا یک اعلان بی اهمیت از یک اپلیکیشن معمولی باشد که شما را به سمت تلفن همراهتان و چک کردن آن هدایت می کند. ( لازم است که این قبیل اعلان ها را همین الان خاموش و غیرفعال کنید).

صرفنظر از محتوای اعلان ها چنانچه شما ترجیح دهید آنها را دریافت کنید ، شاهد یک فشار روانی روزافزون خواهید بود. پرداختن به همه این اعلان ها در پایان روز می‌تواند اثر مخربی روی تمرکز و کارایی شما داشته باشد.

طی یک مطالعه که در سال 2015 در دانشگاه ایالتی فلوریدا انجام گرفت ، تعدادی دانشجو در یک آزمون شرکت کردند که لازمه گذراندن این آزمون حفظ توجه، تمرکز و دقت بود. مشاهده شد که هر صدای اعلان تلفن همراه که شنیده می‌شد، تاثیر منفی بر نتایج آزمون شرکت کننده می گذاشت. فقط یک صدا یا لرزش کوچک تلفن همراه می‌توانست به اندازه یک تماس تلفنی حواس فرد را پرت کند. محققان به این نتیجه رسیدند که « تلفن های همراه توجه، تمرکز و کارایی فرد را مختل می کند حتی اگر فرد به اعلان، هشدار و آلارم دستگاه خود واکنش نشان ندهد ».

مجموعه این عوامل به شکل روز افزون باعث خارج شدن افراد از مسیر کاری خود خواهد شد که باعث می‌شود این افراد یا تقریباً همه افراد اعلان‌های دستگاه خود را خاموش کنند. عایشه اقبال می گوید: پاپ_آپ ها ، تبلیغات مزاحم و اعلان های بی اهمیت نظم مغز و بازده کاری او را به هم میزند. همچنین او گفت : « من همه اعلان های تلفنم را خاموش می کنم و احساس بهتری خواهم داشت. این چیزی است که در کنترل من است که بتوانم از حواس پرتی هایی که تلفنم درست می کند جلوگیری کنم» .

عایشه اقبال 28 ساله اکنون به عنوان پزشک اطفال در شهر لستر فعالیت می کند. همچنین مدرک مربیگری ورزشی دارد و یک مربی تناسب اندام است. از رسانه های اجتماعی به عنوان بخش کلیدی و مهم در حرفه خود سود می برد. او فعالیت خود در رسانه های اجتماعی را با فعال کردن اعلان های مهم تر و غیر فعال کردن اعلان های بی اهمیت و مزاحم مدیریت می کند. او این کار را برای حساب واتساپ و یکی از حساب های ایمیل خود انجام داده است. او می گوید که کمتر تمایل دارد وقت خود را با شنیدن صدای اعلان فیسبوک یا اینستاگرام هدر دهد. چرا که ممکن است یک اعلان از این شبکه ها باعث مدتها گشتن بی فایده در این شبکه ها شود. علت اتلاف این همه وقت هم چیزی نبوده جز صدای یک اعلان! دیگر احساس نمی کند که بدون درنگ با شنیدن صدای یک اعلان مجبور است به پیام ها پاسخ دهد. او می گوید: « هرگز به ذهنم خطور نکرده که چنین اعلان هایی را فعال کنم».

خاموش کردن اعلان ها گزینه‌ای است که به طور نسبی و به تازگی در همه دستگاه ها به وجود آمده و بهینه سازی شده است. بعد از اینکه شرکت اپل در سال 2013 اعلان هایی در حدود 7.5 تریلیون به کاربران خود فرستاد، در سال 2018 این شرکت تصمیم گرفت یک ویژگی جدید را برای کاربرانش معرفی کند. این ویژگی تحت عنوان «مزاحم نشوید» یا DON’T DISTURB معرفی شد که به کاربران کمک می کرد چه وقت و به چه شکل اعلان ها را دریافت کنند و در نهایت در کارهای خود کمتر دچار وقفه های ناخواسته و کم اهمیت شوند. شرکت گوگل مقوله ای تحت عنوان « سلامت دیجیتال» را به کاربران اندروید معرفی کرد. مدیر ارشد اجرایی اپل «تیم کوک» اذعان کرد که با عمل به این مقوله توانسته کنترل بسیار بهتری بر روی اعلان های شخصی خود داشته باشد که با قبل از آن قابل قیاس نیست و تمام کاربران گوشی های آیفون را به استفاده از آن ترغیب کرد. او در نهایت گفت : « با تمام اوصاف، این چیزی نیست که به زندگی من ارزش دهد و مرا به آدم بهتری تبدیل کند. » درست است فقط یک بهبود فناوری است.

بیایید از منظر دیگر این موضوع را بررسی کنیم. اینکه فناوری جدید فقط کارها را آسان میکند و در نهایت مشکل از خود ماست که نمی توانیم از فن آوری استفاده بهینه ای انجام دهیم.

نیر ایال رفتارشناس و نویسنده کتاب « تمرکز ناگسستنی: چگونه تمرکز و زندگی کنیم» می گوید: عوامل حواس پرتی و برهم زننده تمرکز را باید از درون خودمان جستجو کرد، مانند تردید و دودلی، استرس ، نگرانی و خستگی. معمولا اینکه تکنولوژی را مقصر بدانیم آسان تر است تا اینکه دلایل حواس پرتی و عدم تمرکز را در درون خودمان جستجو کنیم. توسعه دهندگان اپلیکیشن با راهکارها و به‌روزرسانی سعی دارند تا استفاده ما از اپلیکیشن شان را بهتر و ساده تر کنند. « اما آن ها کنترل ذهن ما را در دست ندارند. مردم زیادی دوست دارند فکر کنند که ما عروسک های خیمه شب بازی هستیم. اما همیشه این استفاده اعتیاد گونه ما از تکنولوژی است که فراگیر شده و کنترل زندگی را از دستمان خارج کرده است. وقتی که این شرایط را صرفاً یک حواس‌پرتی ساده بنامیم و علت را در خود جستجو کنیم در آن صورت واقعاً می توانیم کاری برای آن انجام دهیم و دیگر تکنولوژی و نبود مدیریت اعلان ها را نمی‌توان مقصر شمرد ».

مشغولیت های بی مورد با تلفن همراه ،اول از همه به خود ما برمی‌گردد و در مرحله بعد به کمک فناوری مدیریت اعلان ها میتوان از وقت خود استفاده بهینه کرد.

به جای تکیه بر نیروی اراده، نیر ایال یک سیستم در قالب برنامه‌ریزی و زمان‌بندی خُرد را ارائه می‌کند که کمک می‌کند تا هر گونه انحراف و از هم گسستگی حواس قبل از اینکه اتفاق بیفتد کنترل شود. او می گوید: گاهی اوقات ممکن است ما یک اعلان یا هشدار تلفن همراه را مقصر بر هم خوردن تمرکز مان بدانیم و این اولین چیزی است که به ذهنمان می رسد و هنگامی اتفاق می افتد که تمرکز و کارایی خود را از دست می‌دهیم. « باید بدانیم که این چندان ارتباطی با خاموش کردن اعلان ها ندارد. بلکه شما در این زمان نمی دانید که از وقت خود چه بهره ای می خواهید ببرید، در یک کلام برنامه ای برای زمان های خود ندارید . شما نمی توانید چیزی را عامل حواس پرتی خود بنامید مگر آنکه بدانید حواس شما از چه چیزی منحرف شده است».

ممکن است تکنولوژی بتواند ما را از رویارویی با دلایل دیگر حواس پرتی مان باز دارد : اما باید بدانید که اگر تکنولوژی توانست تا حدی ما را از حواس پرتی دور کند ، مادامی که تغییری در رفتار خود ندهیم به دنبال دلایل دیگر حواس پرتی و اتلاف وقت خواهیم گشت. در یک کلام خاموش کردن اعلان ها مفید است ولی کافی نیست.

نیلی لاوی استاد روانشناسی می گوید: تحقیقات او ثابت کرده است در افرادی که وقت خود را با تلفن همراه تلف می‌کنند وضعیت روحی و روانی ضعیفی مشاهده شده است. در کل یک رابطه قوی میان این معضل با آشفتگی و پریشانی ذهنی برقرار است.

قسمت دیگری از تحقیقات، لاوی را به این نتیجه رساند که افرادی که مستعد پریشانی و انحراف افکار و حواس هستند ، در حقیقت دارای یک ویژگی شخصیتی هستند که لاوی آن را « پریشانی حواس » یا « نقص توجه » می نامد. که در برخی افراد کم و بیش و با شدت متفاوت وجود دارد. با آنکه خصوصیات آن هنوز به درستی شناخته نشده است اما می‌توانیم آن را متاثر از ژنتیک بدانیم.
در این تحقیقات ثابت شده که این نقص توجه در افراد نوعی اختلال میباشد که به آن اختلال بیش فعالی _ کم توجهی می گویند.
ممکن است شما علائم کلینیکی این اختلال را نداشته باشید اما اگر در محدوده آنچه لاوی «طیف بی توجهی» می نامد، بالاتر روید ، نه تنها در برابر حواس پرتی آسیب پذیر خواهید بود بلکه بیشتر در معرض تهدید این اختلال قرار خواهید گرفت.

لاوی مانند ایال قویا به اینکه تکنولوژی عامل حواس پرتی است شک دارد، او می گوید « بی صدا کردن اعلان ها آسان است ،درست است؟» .«در عوض مسئله حواس پرتی را می توان به چیزهای دیگری تعمیم داد » . «واضح است که تلفن‌های همراه یک عامل بزرگ حواس‌پرتی هستند، اما تحقیقات ما نشان می دهد که مسئله فراتر از این حرف ها است ».

به عنوان مثال ایال می گوید: ممکن است افرادی که تماس ها و پیام های کاری ، ایشان را به ستوه آورده فکر کنند که تکنولوژی عامل ناراحتی آنهاست، در حالیکه نمی دانند خط مشی کاری و کارفرمایان آنها طوری است که آنها را آزار می دهد.اگر در اواخر شب منتهی به تعطیلات آخر هفته رئیس شما با تلفن ثابت شما تماس بگیرد بدون شک آرامش شما سلب خواهد شد . ایال می پرسد: « آیا این ناشی از بی ملاحظه بودن رییس شما یا خط مشی کاری شرکت شما نیست که باعث چنین اتفاقی شده است؟ »

ممکن است برای کارمندان شرکتی برنامه ای برای دریافت و پاسخ به پیام ها تدوین شود و قسمتی را تحت عنوان «هرزنامه اعلانها » در نظر گیرند، بدین صورت که به پیام های آخر هفته و بعد از ساعت کاری جواب داده نشود. ایال می گوید : این یعنی در ساعات کاری سخت کار کن سپس به خانه برو! در این شرایط، کار و امور مرتبط با آن مانند پیام ها نیازی به مدیریت اعلان ندارد. اما انتظار می‌رود که مدیریتی بر روی اعلان ها بدین صورت انجام شود که حتی الامکان اعلان های مرتبط با خودمان را از دیگران تفکیک کنیم.

سه سال پیش ملیسا وب معلم مدرسه ابتدایی شغل خود را عوض کرد. خط مشی کاری کارفرمای جدیدش که او را مجبور می کرد تا همیشه گوش به زنگ و در دسترس باشد، باعث تشدید نگرانی ، ناراحتی و استرس در او شد و تا آنجا شدت یافت که او آنرا نقطه شکست می نامید و می رفت که از تحملش خارج شود. شرایط طوری شد که ایمیل های همیشگی او که از طرف والدین ، دانش آموزان، دوستان و همکارانش بود او را بشدت آزار می داد.

در این شرایط شما به یکباره درمی‌یابید که می‌بایست یک کارمند خوب ، همکار خوب، دوست خوب، همسر خوب و فرزند خوب باشید. اینجاست که نتیجه می‌گیرید: « من نمی توانم همه را راضی نگه دارم، من نمی‌توانم فشار کارم را مدیریت کنم و این واقعیت زندگی اجتماعی است» همه را راضی نگه داشتن سخت است و باید با این احساس کنار بیایید که اهمیتی ندارد که همه را راضی نگه دارید.

ملیسا اکنون ۲۹ ساله است و تغییر شغل داده و خود اشتغال شده است. او به کار تصویرگری برای رسانه ها مشغول است. در اینستاگرام 43000 دنبال کننده دارد که با آنها درباره سلامت ذهنی به صراحت گفتگو می ‌کند. او می‌گوید: «در زندگی واقعی من افراد کمی هستند که با آنها تعامل و ارتباط دارم » او دیگر شکایتی از تکنولوژی و اثرات مخرب آن ندارد. می‌گوید: « این همان دلیلی است که در سه سال اخیر توانستم بخوبی کسب درآمد کنم ، علیرغم اینکه در یک محل کار مثل یک کارخانه یا اداره حضور نداشتم »

اکنون اعلان های او اغلب اوقات غیر فعال است او می‌گوید: «این کار خیلی ساده و مفید است. با این کار زمان، انرژی، احساسات و هیجانات شما در کنترل‌تان است. بدیهی است که شما برای زندگی بهتر نیاز دارید تا آنها را مدیریت کنید » او مرز بین کار ، روابط و پیام های فضای مجازی را حفظ کرده است. یک ماه پیش تعداد زیادی دایرکت در اینستاگرام دریافت میکرد. اما به یکباره همه اعلان ها را خاموش کرد. ته دلش راضی به این کار نبود اما به خاطر تجربیات قبل مجبور بود این کار را انجام دهد. چرا که صدای اعلان برای او یادآور حواس پرتی، پریشانی ذهنی، راضی نگه داشتن همه و…. بود.

ارسال شده در 8 اسفند 1398 توسط Z Samimi با موضوع سلامت , سلامت روان , مطالب خواندنی

مطالب مشابه

logo-samandehi
پرشین خاتون پرتال جامع بانوان با مطالبی جدید و به روز در همه زمینه‌های مربوط به بانوان است که به صورت خاص برای مخاطب ایرانی سفارشی‌سازی شده است.امید است بتوانیم راهگشا و راهنمای بانوان پر تلاش ایران زمین باشیم. مطالب این وبسایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

برای دریافت آخرین مطالب و مقالات “ پـــرشین خاتـــون ” ایمیل خود را در کادر بالا وارد نمایید و بر روی ثبت کلیک کنید

©پرشین خاتون / بازنشر مطالب تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است